E shtune, 25.05.2024, 03:45 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Manastiri i Shën Katarines në Sinaj i ruan fshehtësitë e gjuhëve të të lashta

E shtune, 25.04.2020, 11:17 AM


Biblioteka më e vjeter në botë e cila ende është gjallë dhe i ruan shënimet e gjuhëve  të lashta  dhe ato të zhdukura është Sinaj ( Izrael ).Ky pra është Manastiri i Shën Katarinës në rrafshin e Malit Sinaj, afër qytetit Shën Katarina i ndërtuar ne fillim te shekullit të 5-të AD.

Manastiri është ndërtuar me urdhërin e perandorit të Bizantit Justinianit të Parë,manstiri i shenjt ishte ndërtuar duke e përmbyllur Kapellen  e Shën Helenes

Ky manastir nuk është i shenjt vetëm për të Krishterë por edhe për Islamin dh Judaizmin, Thesari historik i këtij manastiri pak a shumë mund të krahasohet me Bibliotekën e Vatikanit

Në fakt , besohet që në ketë manastir fshehën arkivat me koleksionet e gjuhëve të zhdukura dhe  të cilat janë fshehur me shekuj nga bota.

Michale Phelps nga “Biblioteka elektronike e dorëshkrimeve të hershme “ne Kalifirni , e shpjegon për rëndësinë e thesarit të manastirit: “ Nuk e njoh ndonjë librarinë botë me vlera të ngjashme. Manastiri është një institut që nga koha e Perandorisë Romake i cili e vijon punën , të njëjtën me misioni origjinal të fillimit që e kishte” (https://curiosmos.com/this-is-the-worlds-oldest-continually-operating-library-where-lost-languages-have-been-found/)

Sipas ekspertëve, libraria është shpija e shkrimeve të ndryshme, të shkruara në Greqisht, Gjeorgjisht, Arabisht , Koptissh, Hebraisht, Aramaisht dhe  Shqipen e Kaukazit  (According to experts, the library is home to different texts written in Greek, Georgian, Arabic, Coptic, Hebrew, Armenian, Aramaic and Caucasian Albanian.)

Kur jemi te shqipja e Kaukazit, hajde te mbledhim grupin e ekspertëve gjuhësor që të studjohet gjuha shqipe e Kaukazit.  Të shohim a me të vërtetë ajo ka  ekzistuar , nëse po , si arritën të parët tanë të krijojnë civilizim në Zakaukazje , ne Azerbaigjanin  e sotëm , ne brigjet e Kaspikut . Nëse jo t`i mbyllet goja indoeuropianistëve të cilët e gjejnë origjinën tonë në Azi .

Fahri Xharra, 24.04.20

Gjakovë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora