E hene, 04.12.2023, 02:19 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Piramidat e Sicilisë, trashëgimi e popullit të detërave

E diele, 09.02.2020, 11:04 AM


Piramidat e Sicilisë, trashëgimi e popullit të detërave

Shkruan Fahri Xharra

Sicilia, ishulli më i madh i Mesdheut (26,000 km katror), ishte udhëkryqi i madh i shumë qytetërimeve, e cila dëshmon pë praninë njerzore që nga koha e Pleistocenit, ku mund të shihen e dhe vizatimet në shpellat e Sicilisë prej 6.000 – 8.000 vjet BC . ( Roma fliste shqip,  “ Sicilia e lashtë, faqe138 )
Ky ishull ishte  edhe skenë e epizodeve të shumta të jetës mitologjike, dhe trashëgimia kulturore është shumë e pasur; për çudi e vetmja trashëgimi që nuk përmendet janë piramidat e saja.  Roma nuk i ka permendur as gurët ciklopik, as hutët shtlartë (stonhenge, menhir) e as piramidat. Pse?

Homeri kur shkruan për Sicilinë ai shkruan Sikania ( ose ne tektest e vjetra Sikelia) dhe flet pë bjeshket e Sicanisë, Njëri nga tre popujt e këj ishulli quheshin Sikanet ( Sicanoi ), peraferisht 3 000  - 1800 BC . Disa gjuhëtar e thonë që në Spanjë është lumi Sicano  Emri e këtij populli ( pellazg fxh) vjen  nga fjla “sika”, duke spjeguar që ajo vegël gjëndej në luginat ku ata jetonin, vegël e kohës së Neolitit.
(Their name probably comes from the word “sika”, designating the chalcedony that has been found in great quantities in the valleys where they lived and which they used to make their Neolithic tools. )
Pse shkrimet europiane nuk e thonë që kjo ishte thika?.  Nuk e dinë shqipen  apo nuk duan ta dinë dhe të flasin që edhe pra Romes , flitej shqipja ? Pra, ky popull quhej ilirisht “THIKASIT”( lexo   Fahri Xharra ” Roma fliste shqip”, Kush ishin ‘ SIKANET’ faqe 138 )

Në Sicili sipas një studjuesi françez , andej pari gjënden mbi 30 piramida  (gigalresearch.com )

Piramidat e Sicilisë paraqesi një strukturë arkitektonike të mrekullueshme, nga një kaluar shumë e largët. Të gjitha piramidat janë një mister në veti ku shumë studjues të pa varur e cilësojnë origjinë unike kulturore të mileniumeve të kaluara; posaçërisht , pavarësisht pozites gjeografike, piramidat kanë shumë gjëra të përbashkëta; nje orientim me drejtim kardinal. një vijë astronomike me Siriusin ose me tre yjet e Orionit, ose ose me yjet , në harmoni me hyjnit e popullit që i ka ndërtuar.
Duke i falëmnderuar vështrimit satelitor, arkitekti Vincenzo Di Gregorio në vitin 2001 e ka zbulluar formimin tre-bregor, të ndertuara, modeluara  nga njerëzit e kohës, të cilat shërbenin si qendar astronomike apo hyjnore te shenjta.
Por arkeologu i përmendur e ka gjetur që  piramidat e quajtura të Montevecchia –s, në Val Curone, Lombardy, janë të ngjashme, nëse jo me madhësi por me pozitë dhe orientim astronomik  me piramiden e Gizes ( Egjypt). Edhe ketu Di Gregorio thotë punohet pak kur dihet që format e para të bujqësisë datojnë rreth 11000 vjet BC., ndersa piramidat janë ndërtuar qënga vitet 10 000 -3000 BC

Kush i ndërtoi këto piramida ? popujt e detit – pellazgët

( për më shumë : Who Built the Sicilian Pyramids?

These buildings have architectural characteristics similar to those of the pyramids of Güímar and this would suggest a very ancient origin for their construction. According to scholars, the Sicans may have been, before the arrival of the Sicani (and therefore before the 15th century BC), the same people who built some pyramidal structures in central Sicily.

According to a more fascinating thesis, the pyramids of Etna were built by the Šekeleš (or Shekelesh), a tribe of the Sea Peoples coming from the area of the Aegean Sea, and some archaeologists say they were the ancestors of the Sicans (or the Sicans themselves).

According to British archaeologist Nancy K. Sandars, the Shekelesh built the pyramids. Originating in south-eastern Sicily, these people were experts in navigation. And many discoveries, such as amphorae at Monte Dessueri (near Gela, Sicily), are totally identical to those found in Azor, near Jaffa (Israel). Thanks to their mastery in navigation, they reached Tenerife and the island of Mauritius, building pyramids identical to those found in Sicily.

In the Odyssey, Homer refers to Sicily as Sikania and in classic texts it is called Sikelia - this is the origin of the name Sicans. These people were probably already there between 3000 and 1600 BC, then they amalgamated with the Neolithic population.

Evidence for the existence of another culture comes from the Bronze Age and classical antiquity: the Elysani (or Elymians, to whom the construction of the Temple of Segesta is attributed and the creators of a still undeciphered language) who emigrated from Anatolia and could be the descendants of the famous Peoples of the Sea. Thucydides reports that they were refugees who fled from Troy.

The survivors could be a group of Trojans who fled by sea and settled in Sicily and mingled with the Sicans. Virgil writes that they were led by the hero Aceste, king of Segesta in Sicily, who helped Priam during the war and welcomed the fugitive Aeneas, aiding him in the burial of his father Anchise in Erice (Erix).)

Referencat

Fahri Xharra: “ Roma fliste shqip” Prishtinë2019 ( Kush ishin Sikanet ? faqe 148 )

http://www.gigalresearch.com/uk/pyramides-sicile.php
https://www.ancient-origins.net/ancient-places-europe/sicily-pyramids-0013233

http://piramidasunca.ba/bs/component/k2/item/3339-pyramids-in-sicily.html)

www.european-pyramids.eu

Fahri Xharra,05.02.20
Gjakovë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora