E hene, 26.02.2024, 05:37 PM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Serbët janë turq

E shtune, 09.11.2019, 08:00 AM


Pra, e vërtetuar nga dy shkencëtar serb të Insitutit atomik “ Vinça” e Beogradit ,Dr. Sanja Gliši? and dr. Dragan Alavanti? from the Vin?a Institute confirmed bio-chemically the 49% of the Altai-Anatolian (Turkish) marker HG-2 among the Serbs. Both were employed until confirmed: Institute of Nuclear Sciences "Vin?a")

(Boll me frigë po e shkruaj këtë shkrim shkencor, sepse neo-otomani Agron Shala mundet neser te del ne telegrafi.com me ndonjë parodi tjetër, sepse shkenca po e vërteton që serbët, gjenetikisht janë turq. atij nuk i pëlqejnë aspak këto zbulime. Ani tani kur ta sheh krahasimin, do të del mendësh krejt.)

Te kaloj në qëllimin e shkrimit. Pra institutet botërore të gjenetikes dhe ai i “Vinçes” në Beograd e kanë vërtetuar që serbët janë gjenetikisht 49% turq. Lajmin tronditës për serbët mund ta lexoni në:

-https://www.sandzakvijesti.net/srbi-imaju-49-turskih-genah

-http://nezavisna-drzava-hrvatska.com/html/serbische_genetik.html

-http://www.klobuk.info/78-vijesti/109-genetska-laboratorija-u-vancouveru-dokazala-srbi-su-genetski-turci

- Srbi imaju 49% turskih gena? – është titulli i shkrimit në të gjitha portalet.

Sipas gazetës ‘ Slobodna Dalamcija” tek serbët në Srbi janë gjetur shënimet që ata janë me 49 % të gjeneve  “altajo-anatolski “, lajm origjinal i dhënë në gazeten shkencore “ Science 2000” (http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/290/5494/1155) me titull:” “The Genetic Legacy of Paleolithic Homo sapiens sapiens in Extant Europeans: A Y Chromosome Perspective “ ,të cilin e kanë nënshkruar këto institute shkencore :

1 Dipartimento di Genetica e Microbiologia, Università di Pavia, ViaFerrata 1, 27100 Pavia, Italy.

2 DepartmentofGenetics, StanfordUniversitySchoolof Medicine, 300 PasteurDrive, Stanford, CA 94305-5120, USA.

3 Dipartimento di BiologiaCellulare, UniversitàdellaCalabria, 87030 Rende, Italy.

4 StanfordGenomeTechnologyCenter, 855 CaliforniaAvenue, Palo Alto, CA 94304, USA.

5 InternationalMedico-GeneticCentre, HospitalNol, 57 ArtemStr, 340000 Donetsk, Ukraine.

6 DepartmentofOncology, PathologyandMedicalGenetics, UniversityofUmeå, S-901 85 Umeå, Sweden.

7 Dipartimento di Zoologia e Antropologia Biologica, Università di Sassari, ViaReginaMargherita, 15, 07100 Sassari, Italy.

8 DepartmentofGenetics, DevelopmentandMolecularBiology, AristotleUniversity, 54006 Thessaloniki, Macedonia, Greece.

9 Institute ofMolecularGenetics, RussianAcademyofSciences, KurchatovSquare, 2, Moscow 123182, Russia.

10 ClinicalHospitalCenterOsijek, DepartmentofPathologyMedicalSchool, J Huttlera 4, 31000 Osijek, Croatia.

11 RegionalneCentrumKrwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie-Oddzial w, Zamosciu, ul Legionow 10, 22400 Zamosc, Poland.

12 SamodzielnyPublicznySzpitalWojwodzki im. Papieza Jona Pawla II w, Zamosciu, ul Legionow 10, 22400 Zamosc, Poland.

13 UniversityHospital Split, DepartmentofPediatrics, LaboratoryforClinicalandForensicGenetics, Spinèiæeva 1, 21000 Split, Croatia.

Lajmi i larguar me njëherë nga mediumet serbe është ky :

“ Dr. Sanja Glishiq dhe Dr, Dragan Alavantiq nga Instituti i Vinçes e kanë vërtetuar se serbet janë 49 % me markerin HG-2, vetëm 16 % , gjeni sllav tip Eu19 ( kryesisht në Vojvodinë), 13 % nga afrohamitet jugor dhe disa grupime të vogla.

(Dr. Sanja Gliši? i dr. Dragan Alavanti? iz Instituta Vin?a biokemijski su potvrdili kod Srba: 49% altajsko-anatolski marker HG-2, tek 16% slavenski tip Eu19 (uglavnom u Vojvodini), 13% južni afrohamitski tip i ostale manje skupine. )

Nga Instituti kanadez :(The sourceson the geneticsofSerbs are the workofZoe H. Rosserand 87 coauthorsfrom the year 2000. Thesefindingswerepublished in the "AmericanJournalof Human Genetics" number 67 onpages 1526-1543 also in the magazine "Science 2000" , as well as in the world'slargestgenelaboratory in Vancouver / Canada www.genbase.com . )

Pra Agron Shala, pranoji faktet, dhe lere filozofinë e vdekur të kundërshtimit të paguar.

Fahri Xharra,07.11.2019

Gjakovë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora