E hene, 26.02.2024, 04:54 PM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: “Zbulime“ të reja antishqiptare

E shtune, 19.10.2019, 03:00 PM


“Zbulime“ të reja antishqiptare

Shkruan Fahri Xharra

“Gjuha shqipe, është nën inkuizicion mesjetar. Të ndalet inkuizicioni mesjetar i albanologjisë zyrtare ndaj gjuhës pellazgo-shqipe!” e thotë me gjithë mend Fatbardha Demi ( historiane , gjuhëtare dhe publiciste ) ;” jo vetëm gjuha por edhe kombi edhe pavarësia  janë në shënjestër të atyre që iu pengon e ardhmja e ndritur e kombit tonë .(fxh )

Në kohën  kur po  del në dritë që “Gjuha pellazgo-shqipe, është Muzeu i vetëm dhe më i lashti në historinë evropiane, që padrejtësisht nuk emërtohet si pasuri e kulturës botërore dhe nuk gëzon përkujdesjen e UNESCO-s,  na dalin kripotobufdallenjtë dhe e kërkojnë flijimin e saj për interesa aspak politike ,pra vetëm nga uni  tyre i prishur  .

Në kohën kur edhe Homeri lexohet vetëm me anë të shqipes , ata thonë:“Tekstet tona mësimore luftojnë të na bindin, se sa shumë ka marrë gjuha jonë nga grekët, dhe latinët në lashtësi, dhe nga sllavët e ardhur veçse në shek VI – X të erës sonë. “

Në kohën kur po mundemi të themi : “Në se do të lexonim Platonin, do të mësonim se ata (priftërinjtë ortodoks grek) gjatë të gjithë kohës përkthenin veprat pellazge në gjuhën artificiale dhe zhduknin origjinalet. Në këtë mënyrë mbas shumë shekujsh arritën të krijojnë kulturën që nuk ishte aspak e tyre, por ajo e pellazgëve hyjnorë”(Ali Eltari « Republika » 7. 01. 2010) , na dalin kriptobudallenjtë dhe e quajnë :”Folklorizimi i nacionalizmit”

Pas  shumë viteve kur ;”  “Përpjekja për të trilluar një histori të paqenë, me pseudo historianë dhe pseudo komisionerë shtetërorë, të drejtuar sipas një projekti të errët politik, s’i shërben as paqes dhe as miqësisë së vërtetë mes popujve dhe as projektit të një të ardhmeje që sjell paqe, harmoni e mirëkuptim. Përpjekjet që interpretimi i historisë të bëhet në funksion të pushtetit dhe jo në funksion të së vërtetës, janë të rrezikshme dhe vënë në pikëpyetje të ardhmen tonë.( Kadare: Pse e firmosa peticionin, kundër rishikimit të historisë nën mbikëqyrjen turke ), na dalin kripto budallenjtë me këto fjalime pompoze : “Tashmë një kohë të gjatë në media shqiptare (sidomos në Kosovë) është duke u krijuar një klimë psikologjike antiturke dhe antiislame, e cila po fabrikon armiq të Kosovës nën idenë e luftës kundër islamit politik (dhe ISIS-it si fashizëm islamik) dhe në ndërkohë që armiqtë e atyre përmasave nuk po shfaqen, atëherë agresioni i nacionalistëve ka për t’u kthyer përbrenda dhe ka për të goditur vetë shoqërinë dhe shtetin e Kosovës. ( h.m )”

Pas ngritjes në këmbë të shtresës intelektuale të shqiptarëve për :“Ndryshimi i historisë në formë arbitrare, duke i ardhur rreth oreksit të diplomacisë turke, krijon një precedent të rrezikshëm: pas disa vitesh edhe Serbia mund të kërkojë të shpallet vetëm një administratore në Kosovë dhe ajo të vlerësohet pozitivisht për lirinë, pavarësinë, kulturën dhe identitetin tonë. Paqja e bazuar në drejtësi është përvojë që i ka ndihmuar shumë popujve të kuptojnë të kaluarën, pa e mohuar atë, pa i fshehur ose shtrembëruar të vërtetat historike “  ,nga kroptobudallenjtë quhet “ folklorizim i nacionalizmit (h.m)

“Tashmë një kohë të gjatë në media shqiptare (sidomos në Kosovë) është duke u krijuar një klimë psikologjike antiturke dhe antiislame, e cila po fabrikon armiq të Kosovës nën idenë e luftës kundër islamit politik (dhe ISIS-it si fashizëm islamik) dhe në ndërkohë që armiqtë e atyre përmasave nuk po shfaqen, atëherë agresioni i nacionalistëve ka për t’u kthyer përbrenda dhe ka për të goditur vetë shoqërinë dhe shtetin e Kosovës. ( h.m )”

Si mund ta ëmbëlsojmë Historinë… duke e shtrembëruar atë? e shkrova në Mars ,2013  :“Nuk mund ta lexosh qytetin tim, nëse nuk di të lexosh gjurmët e vjetra e të reja që kanë lënë vetëtimat në telajon e natës. Nuk mund ta lexosh vendin tënd nëse nuk i kupton mesazhet që të parët i kanë lënë për pasardhësit tonë, mesazhe që nata dhe dita po mundohen të na i fshehin…. thotë poeti, i vetëdijshëm se çka është duke u përgatitur. Kërkesa e diplomatëve dhe e zyrtarëve të lartë shtetërorë të shtetit turk për rishikim të teksteve shkollore të historisë me arsye se ato përmbajnë elemente fyese ndaj shteti turk janë të paarsyeshme dhe me prapavijë të rrezikshme. Kështu ka thënë në bisedë për “Kosova Sot”, historiani Hakif Bajrami. Një kërkesë të tillë, sipas tij, është atentat ndaj historisë kombëtare të shqiptarëve. “Ku është prapavija ? Prapavija dhe pasojat përgatitën më herët. Ato as që merren vesh nga masa e gjerë, sepse shpërlarja e trurit bëhet në mënyrën më perfide, ashtu që as vet nuk je i vetdijëshëm se diçka e tmerrshme po përgatitet. (fxh). Dhe , sot  na del një kriptobudalla dhe shkruan :” Lufta kundër islamit politik dhe përhapjes së nacionalizmit kulturor e politik arab dhe turk në Kosovë nuk bëhet duke e rritur nacionalizmin romantik shqiptar, si evokim të armiqësisë kundër Perandorisë Osmane, që ka pushuar qe 104 vjet, porse me edukim, mirëqenie ekonomike dhe bindje e besim për t’i dhënë shtetit besnikëri, lojalitet…”

Në kohen kur : “Unë dua ti bindi shqiptarët  e fesë islame se islami nuk është Turqia . Islami është një fe që edhe ne sot i takojmë , por duhet ditur që edhe turqit e ardhur në Azinë e vogël në shek.11-të ishin po ashtu rishtas të muslimanizuar nga arabët . Ishte koha e pushtimeve  në emër të fesë . fxh.”, na dalin mohime  si kjo:” Në epokën e globalizimit, kur identitetet janë plurale, etnonacionalistët shqiptarë u kërkojnë njerëzve të jenë pengje të një identiteti të ngurtë etnik  “ E cili qenka ai identitet  i kohës, sipas këtij ? “Kombi kosovar “.

Më irrituesja është kjo pjesë e shkrimit në një gazetë me “zë në Kosovë : “Në këtë vazhdë, disa kinse politikanë e kinse patriotë shqiptarë të Kosovës, (e të mos flasim për disa kinse historianë folkloristë dhe neoenveristë) po i nxisin të rinjtë injorantë e euforikë për të urryer jo vetëm Turqinë dhe turqit, por secilin komb e shtet në botë, që e perceptojnë të ndryshëm nga doktrina etnonacionaliste “e gjakut dhe truallit”, që në thelbin e vet është fashizëm, duke mos ditur çmimin e shtetit sovran dhe duke mos e njohur etimologjinë e fjalës atdhe! Duke u shndërruar kështu, dashur pa dashur, në armiq të lirisë dhe të vetë Republikës.”

Sa fjalë të rënda,të porositura me qëllim të keq,; sa shkrim me përmasa tendencioze anti shqiptare vetëm e vetëm sepse nuk pranohet sajesa : “Kombi kosovar “ . Marre !

Por unë e vazhdoj ,i  pëlqeu apo jo dikujt : “Johan G. Han- i në veprën « Studime shqiptare »(1854) pohon se « Burimet antike e bindën që ilirët, epirotët dhe maqedonasit( e lashtë-shënim) nuk ishin grekë, por ishin më të vjetër se ata dhe e kishin prejardhjen nga pellazgët e lashtë …se gjuha shqipe ishte vazhduese e drejtpërdrejtë e ilirishtes, kurse vetë ilirishtja rridhte nga pellazgjishtja »(f. 36 E. J. ) Kurse  Franz Bopp-i duke dëshiruar të gjente “ mëmën” e gjuhëve të folura të kohës së tij, arriti të provonte se gjuha shqipe i përkiste familjes së gjuhëve pellazgjike “ (04.12.16 )(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora