E shtune, 25.05.2024, 07:59 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: ''Osmanofilia është helm për boshnjakët''

E marte, 27.08.2019, 12:48 PM


Edhe Bosnja ndihet e dëshpëruar: ‘’Osmanofilia është helm për boshnjakët ‘’

Nga Fahri Xharra

Gazetari i njohur i Bosnes dhe Hercegovinës, letrari, shkrimtari , publicisti mr. sc. Fatmir Alispahiq bisedoi  për portalin “Globalcir.com “ dhe unë e gjeta të arsyeshme që edhe lexuesit e mi të njihen me një njeri të guximshëm i cili mendimin e tij e çon deri në fund,  pa marrë para sysh se a u pajtua dikush apo jo dhe i cili është gjithmonë  kundër “klisheve” të së vërtetës  shoqërore. Bisedën e ka zhvilluar kolega Amel Jašarevi?.

Nejse , mua me interesonte mendimi i Fatmir Alispahiq-it për Erdoganin dhe Bosnen “Erdogan je Bošnjake brutalno iskorištavao za svoj marketing “ pra Erdogani i ka shfrytëzuar boshnjakët në mënyrën më brutale. Se çka fituan boshnjakët gjatë 15 vjetëve të Erdoganit, ai thotë :’ Tek boshnjakët u paraqit iluzioni donkishotian , grotesk   i cili qëndronte në llogaritjen boshnjake tek  popullata 90 milionëshe turke . Dëshirimi me Turqinë i gjatë luftës dhe pas luftës së Bosnes , mandej qëndrimi shumë nënçmues me refugjatet boshnjak në Turqi, për kundër kësaj u paraqit një “Renesancë” tek boshnjakët e ashtuquajtura turkofili. Mjaftuan disa fjalime të Erdoganit dhe u krijua imazhi ‘ babait të brengosur” për kombin tonë . Boshnjakët kurrë nuk kanë pyetur për sinqeritetin  turk të tij ; “ Boshnjakëve në Turqi kurrë nuk iu është pranuar gjuha , status ii pakicës, e drejta në identitet .”

Duke e lexuar Fatmir Alispahiq-in , më shkonte mendja tek ne në Kosovë  kur ai thotë :

“Aspekti ekonomik  i kujdesit të rrejshëm turk ,është një faqe tjetër e këtij teatri. por fatbardhësisht që shumica e boshnjakëve nuk u deklaruan turq ) Nga Turqia e Erdoganit më së shumti ka fituar politika serbomadhe, si dhe politika turke ndaj Ballkanit. Demireli haptas i përkrahte serbët gjatë agresionit , kishte miqësi me Millosheviqin gjatë kohës së gjenocidit mbi boshnjakët dhe se nuk ka ndërmarrë asnjë hap në mbrojtjen tonë. (: Ekonomski aspekt lažne turske brige posebna je stranica u ovom teatru. Sve to, pak, ne prije?i kriti?nu masu Bošnjaka da se identificiraju sa Turcima, jer se tako osje?aju ve?im, zna?ajnijim, zašti?enijim. A rije? je o tragi?noj iluziji.)

Çka fituam , pyet protagonisti i këtij shkrimi Fatmiri. Asgjë në të vërtetë përveç retorikes neo-osmane.

Turqia edhe më tutje i ruan interesat serbomëdha me të cilat i forcon pozicionet e veta. Shikoni Sërbia e mohon gjenocidin , ashtu edhe Turqia.  Turqia për shkak të gjenocidit të saj mbi armenet , e Serbia për shkak të Republikes Srpska. Turqia i ka bindur vasalet e saj boshnjak që ata ta fusin nën hije viktime boshnjake.

I pyetur se a është luks i tepërt që boshnjakët ta lidhin historinë e tyre me atë të ‘osmanlive”.

Fatmiri përgjigjet:  Boshnjakët nuk guxojnë t`i besojnë askujt. Nuk qëndron asnjë arsye racionale që Boshnjakët t`iu besojnë më turqve.

E di , thotë Alispahiq se lehtë e kemi të besojmë që Turqia është miku ynë , dhe që do të na ndihmonte në rast të ndonjë gjenocidi të ri; por ta dimë që këto janë vetëm iluzione të cilat politika turke  me aftësi të madhe i ka keqpërdorur duke i mbrojtur  interesat serbomëdha

. ( Ja znam da je lakše vjerovati da nam je Turska prijatelj, da bi nam pomogla u slu?aju novog genocida, ali, to su samo iluzije koje turska politika vješto zloupotrebljava štite?i velikosrpske interese.)

Referencat:

- http://www.globalcir.com/vest/6755

-http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=45737

Fahri Xharra,07.08.16

Gjakovë

Referencat:

- http://www.globalcir.com/vest/6755

-http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=45737

Disa mendime për Fatmir Alispahiq-in :

“Ja sam jako sretan što sam prijateljovao sa Fatmirom Alispahi?em, ali sam mu u mnogim trenucima i zavidio na njegovoj hrabrosti i moralnoj kuraži, kako je i pisao i borio se. Fatmira Alispahi?a mogu uporediti sa najve?im borcima u istoriji, poput Zole, koji je branio nevinog Jevreja i dobio bitku. Moramo mirne duše re?i da je Fatmir Alispahi? savjest ovog grada. Fatmir Alispahi? je zbog istine ugrozio svoju egzistenciju. Ali budite uvjereni da je svojim opusom, svojim djelovanjem kao intelektualac, spasio Tuzlu. Dok ima Fatmira Tuzla ?e biti slobodna i nikad ne?e zamra?iti nebo nad Tuzlom. To su pravi pisci i vjerni sinovi ove zemlje.( Prof. dr. Mustafa Šehovi? (31. VIII 1996.)

“Fatmir Alispahi? je naj?itaniji kolumnist u zemlji. Alispahi?evi tekstovi, stavovi, rezovi u bolesna tkiva društva imaju najvišu voltažu rije?i i neposredno proizvedena smisla. Alispahi?evi tekstovi nemaju pardona, ali imaju obzira, nemaju taktiziranja, ali imaju odgovornosti, nemaju politikantstva, ali imaju vlastitu, profiliranu politi?ku kulturu.( Hadžem Hajdarevi? (Walter, 12. VI 2002.)

Ibrahim Spahi? (25. XI 2000.)” Hadžem Hajdarevi? (Walter, 12. VI 2002.)

“U Bosni i Hercegovini, u ovom trenutku, kada bi tražili autora koji je važan za našu zemlju, zaustavili bi se na imenu Fatmira Alispahi?a. Alispahi? predstavlja sigurno li?nost zbog koje ?e mnogi u zemlji i u svijetu morati promijeniti vrednosne sudove o zemlji Bosni i Hercegovini i o odnosu spram nje.( Ibrahim Spahi? (25. XI 2000.)”(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora