E marte, 21.05.2024, 10:16 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Dinastia e Ptolomejve të Aleksandrisë ishte me origjinë nga shqiptarët antik

E marte, 07.05.2019, 07:21 PM


Dinastia e Ptolomejve  të Aleksandrisë ishte me origjinë nga  shqiptarët  antik

Shkruan Fahri Xharra

Kleopatra lindi në Egjypt (69  –30 BC ), ishte e bija e Faranonit  Ptolomeu i 12 i cili kishte origjinë maqedonase,  nga loza e Ptolomejve, njërit nga 12 gjeneralet e Aleksandrit të Madh. Pas vdekjes së Lekës së Madh Ptolomeu i Parë në vitin 323 par Kr. e mori në duar timonin e mbretërve që zgjati afër tre shekuj.

(La Dinastía Ptolemaica descendía de una larga dinastía de soberanos macedonios que habían reinado sobre los egipcios desde la muerte del conquistador Alejandro Magno y a los que se conocía con el nombre de Ptolomeos Lágidas. ( Fahri Xharra: Kleopatra, bijë e të parëve tanëhttp://www.njekomb.com/?p=7279 )

Lexojeni  edhe këtë : Pra , flitet për Kleopatren për të cilën  edhe Cezari paskësh thënë :” Kurrë në jetën time nuk kam parë flokë aq të kuq si të Kleoptares “Cleopatra may well have been a redhead, judging from the portrait of a flame-haired woman wearing the royal diadem surrounded by Egyptian motifs which has been identified as Cleopatra.” (“Cleopatra the Great,” Joann Fletcher )

Por ,kemi edhe më shumë ; mumiet në piramidat egjyptiane po gjenden me pigment të kuq . Kjo të kënaqë: :”that Ramesses had been “cymotrich” (wavy-haired). Finally, he stated that such a combination of features showed that Ramesses had been a “leucoderm” (white-skinned person). [Balout, et al. (1985) 254-257.] “ Ramzesi i madh pra ishte flokë dredhë dhe lëkurëbardhë. https://proinformacion.com/2017/12/leshkuqet-e-lashtesise-iliret-etrusket-thrakasit/

Më duhet pa tjetër të komentoj edhe  një monumet varrimi në Aleksandrinë e Egjyptit të lashtë të dhënë në studimin  Sara E. Cole: “Ptolemaic Cavalrymen on Painted Alexandrian Funerary Monuments” të cilin e shihni në foton  kryesore.

Pllaka gjëndet në Muzeumin e Nju Jorkut (Painted Limestone Funerary Slab with a Man Controlling a Rearing Horse (Figure 1), New York, Metropolitan Museum of Art, Gift of Darius Ogden Mills, 1904, 04.17.3, 2nd half of the 3rd century BC )

Pra, kemi të bëjmë me një nga shumë të tilla të cilat i takojnë gjysmës së dytë të shek. të tretë p.e.s.

Ja përshkrimi i pikturës në anglisht :”Painted Scene: Against a pink background, a young man in a short, pale yellow chiton attempts to bridle a rearing chestnut horse. The boy has reddish-brown hair on top of which he wears a conical hat. A second young man, also in a yellow chiton but with dark brown/black hair and no cap, stands to the far right and looks on. The image captures a strong impression of liveliness and energetic motion—the horse strains its neck upward, raising its front legs off the ground, as the boy lunges forward to grasp the animal with both arms”

Për shkrimin e sotëm është e rëndësishme kjo fjali nga përshkrimi në librin e Zon. Sara E. Cole, për kalorësin :  “ The boy has reddish-brown hair on top of which he wears a conical hat.” pra djaloshi ka flokë kuq dhe në kokë kapuqin e bardhë konik.”

Më tepër se përshkrimi , unë e  dhe ju gjithashtu e gjeni “ djaloshin leshkuq, me plis të bardhë dhe fustanellë “- veti antike të iliro- maqedonasve.

Pra  edhe një herë, këto janë tre treguesit që e vërtetojnë që është fjala për një kalorës i ushtrisë së Dinastisë  së Ptolomejve;  leshi i kuq, plisi dhe fustanella.

E vërteta është para syve tanë , na pret neve që të jemi këmbëngulës në shkrimet tona, sepse faktet janë në duart tona.

Fahri Xharra, 06.05.19

Gjakovë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora