E premte, 12.07.2024, 03:41 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Napolon Bonaparti me origjinë shqiptare

E diele, 07.04.2019, 11:54 AM


Napolon Bonaparta  me origjinë shqiptare, e sigurt

( pjesa e parë )

Shkruan Fahri Xharra

( Një njoftim për lexuesit. Shkrimin në fjalë e kam të ndarë në tri pjesë.  Do të lexoni shumë  shënime për familjen  Bonaparta  të Korsikës me origjinë shqiptare nga Peloponezi. E di  që do te ka reagime të lloj-llojshme, qoftë nga mos  njohja e fakteve, qoftë nga “ vetëm sa me kundërshtue” si dhe reagime nga mohuesit e të vërtetës shqiptare. Çdo fskt i shkruar në shkrimet e mia, në të tri pjesët në vazhdime ekanë autorin, emrat e të cilëve mbesin tek unë, në kërkesë mund të iu komunikoj.fxh )
Pse Bonaparta i tretë ia fali rrobat perandorake,  Princit mirditor Preng Bib Doda (Gjomarkajt) ?
Kolumnisti zvicëran i  mjediseve të shkruara”
derbund.ch “ , z. Peter Schibler, rishtas e kishte shkruar një shkrim me titull “ Helvecia për fillestarët “,  me qëllim që të ndihmoj mësuesit fillestar që ta spjegojnë drejt “Historinë e Zvicrës “.
Duke e spjeguar, historinë e shtetit me të pasur në Europë, pra historinë e Zvicres dhe personaliteteve që e kanë bërë historinë e saj, që nga viti 58 p.e.s ai ndalet tek  pushtimi i Zvicres nga Napolon Bonaparta
1799 dhe 1803   ( (Nappey, Grégoire (2012). Swiss History in a Nutshell. Basel: Bergli Books. p. 43. ISBN 9783905252453. Retrieved 11 May 2016. , Andreas Fankhauser (27 January 2011). "Helvetische Republik. §1.1 - Die politische Umwälzung". Historical Dictionary of Switzerland (in German). Retrieved 26 May 2016. ,Andreas Fankhauser (24 March 2011). "Helvetische Revolution §2. Die Helvetische Revolution vor dem französischen Angriff". Historical Dictionary of Switzerland (in German). Retrieved 26 May 2016., Hug, Lina; Stead, Richard (1890). The Story of Switzerland. United States: Library of Alexandria. p. 210. ISBN 9781465597243. Retrieved 11 May 2016.,  Andreas Fankhauser (24 March 2011). "Helvetische Revolution §3. Die Entwicklung nach dem französischen Einmarsch". Historical Dictionary of Switzerland (in German). Retrieved 26 May 2016. )
Pra këtu ndalet dhe  e shkruan: Kombi Zvicëran është themeluar që në vitin 1291, i udhëhequr nga Keshilli Federativ (Bundesrat). Pra, para se të vinte Shqiptari nga Korsika, Napoleon Bonaparta në Zvicër kishte demokraci dhe......
(Before the Albanian from Corsica came, Napoleon Bonaparta, Switzerland was a democracy and did not need a Federal Council, because were the men who decided if next year there would be peace or not," he writes. )

Tani të kaloj në temën e sotme, Pse Bonaparta  i tretë ia fali rrobat perandorake,  Princit mirditor Preng Bib Doda (Gjomarkajt)?
Preng Bib Doda (Gjomarkaj) ishte djali i vetëm i Princit të Mirditës Bib Doda.

Lindi në vitin 1860 dhe u vra në vitin 1919, Preng Bib Doda jo vetëm që ishte Princi i Mirditës por dhe Zëvendëskryeministër (25 dhjetor 1913 – 03 shtator 1914), Ministër i Punëve Botore (14 mars 1914 – 20 maj 1914), Ministër i Punëve të Jashtme (28 maj 1914 – 03 shtator 1914), përsëri Zëvendëskryeministër 25 dhjetor 1918 – 22 mars 1919.

Princi i Mirditës Preng Bib Doda mori pjesë dhe në Lidhjen e Prizrenit, u internua për 27 vjet me rrallë nga Perandoria Osmane në Anadoll.

Bashkë me Arbëreshin Terenc Toçin me 26 prill 1911 formoi qeverinë e Mirditës dhe në prezencë të delegatëve të ardhur nga Malësia e Kosova shpalli pavarësinë e Shqipërisë dhe ngriti flamurin kombëtar në Kishën e Shën Markut në Bajrakun e Fanit.

Gjithashtu 3 herë ishte kandidat për Mbret të Shqipërisë, shtypi kryengritjen e Haxhi Qamilit që donte të hynte në Durrës dhe mori nën kontroll situatën e krijuar.

Me 22 mars 1919 kur po kthehej nga Durrësi i shoqëruar dhe nga konsulli anglez Eden, sapo kanë kaluar me makinë Lumin Mat në rrugën për Shëngjin i zënë pritë dhe e vrasin.

Flitet se vrasjen e bërën Çokajt nga Malësia, disa thonë se vrasja u krye me porosi të italianëve e disa thonë me porosi të serbëve, por Esat Pasha që u vra me 13 qershor 1920 në Paris në asnjë vend nuk përmendet që mund të ketë patur dorë në vrasjen e Princit të Mirditës.

(Mos harrojmë se Princi Preng Bib Doda ishte Nuni i Napoléon Bonaparte III të Francës)

A mund të tregoje ndonjëri nga ju se kush e vrau Princin e Mirditës dhe pse?!
  Kush ishte Bonaparta III?  (Charles-Louis Napoleon Bonaparte, later known as Louis Napoleon and then Napoleon III, was born in Paris on the night of 20–21 April 1808. His presumed father was Louis Bonaparte, the younger brother of Napoleon Bonaparte, who made Louis the King of Holland from 1806 until 1810. His mother was Hortense de Beauharnais, the only daughter of Napoleon's wife Joséphine de Beauharnais by her first marriage to Alexandre de Beauharnais. )

Pra , Napoloni III ishte nga familja e ngushtë e Bonapartëve të Korsikës.
Një njohës i mirë  i kësaj hitorijeje dhe miqësijeje  të Bonapartëve dhe shqiptarëve shkruan :
Bonaparte III ishte mik i ngushte me Kapedanin e Mirditës, Gjon Marka Gjonin, te cilin e kishte edhe Kumbarë martese!

Ne shenje miqësie, i dhuroi kostumin perandorak dhe shpatën prej floriri..!
Këtu e kemi një tragjedi historike : “Kur erdhi ne pushtet Enveri, ne shenje gjunjëzimi e vëllazërimi me rusët, mori veshjet e arta te Kapedanit dhe bashke me shpatën ,ia dhuroi Stalinit..! Ne vend qe ti vendoste ne muze, xhaxhi i humbi ne stekat ruse...! “
Rrobat perandorake, tani janë në Muzeun e Moskës.
(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora