E shtune, 25.05.2024, 08:53 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Rusia dhe Otomanet e krijuan Serbinë nga “shkijet“ tanë

E diele, 14.04.2019, 11:41 AM


Rusia dhe Otomanet e krijuan Serbinë nga “shkijet “ tanë

Shkruan Fahri Xharra

Një e vertetë e madhe historike dhe e pamohuar përkundër spekulimve të mëdha historike  është se Rusia dhe Otomanët i krijuan Serbinë, Malin e Zi dhe Greqinë nga “ shkijet “ tanë. Sot e kam fjalën vetëm për krijimin e shteti serb.

Kush ishin dhe ende janë “shkijet “ tanë ? Një mijë herë e spjeguar, ata ishin shqiptarët që u ndanë nga Kisha Perëndimore duke qenë besnik ndaj asaj Lindores, e drejta e tyre. Ndarja e Kishave, 1054, ishte ishte një shkyerje e madhe për ne, pra ne pësuam më së shumti.

Për te spjeguar të vërtetën historike se si u krijua Serbia dhe kombi serb, duke u bazuar në titullin që e shkrova duhet t `i japim përgjegje një numri të madh pyetjesh

-Kush janë shkijet ? -A janë të njetë  si serbët? -A kanë ndryshim? -Ku është ndryshimi shka –serb?  -Si u krijuan shkijet ?- A  janë popull i ardhur,  apo u krijuan më vonë?- Ç`farë gjuhe flasin shkijet sot? Si flitshin më herët?- Pse shkijet u bënë armiq të shqipëtarve? -Pse u favorizua, dhe nga kush u favorizua armiqësia në mes shkijeve dhe shqipëtarve?

Historia duhet të shkruhet ashtu siç ishte dhe jo ashtu si duam ne apo ata që e grabitën.

Me qenë se dua të përqëndrohem në thelbin e asaj se serbët as që ishin komb e as që ishin shtet, në pyetjet e më sipërme , përgjegjen e gjeni në:

- http://www.zemrashqiptare.net/news/26796/fahri-xharra-kush-jane-shkijet--1.html

- http://kolmarku.altervista.org/historia/198-te-njihemi-me-pergjigjen-e-pyetjes-se-kush-jane-shkijet.html

- https://www.ikvi.at/?p=6869 Kush janë shkijet 2

- https://www.ikvi.at/?p=8825 Shkau (shqau ) “ i prof . Bardhyl Demirajt dhe prof. Anila Omarit

Armiqësimi në mes “shkijeve “ dhe shqiptarëve të besimit musliman dha atij katolik ishte i përgatitur me shekuj që gatohet një “brum” për krijimin e kombeve të reja  me qëllim dobësimin dhe zhdukjen e të parëve të këtyre anëve.

E vërteta shëmtuese është që ardhje e sllavëve u mirëprit nga qendra kishtare e Stambollit, e cila i kishëroj gjatë shekujve sepse i nevojiteshin. Kisha Lindore në shekujt 7,8,9 nuk ishte më në duar të dardanëve, ajo kaloi  tek  “grekët” të cilët  e krijuan një ndryshim të madh në fenë e tyre, e cila pasoi  edhe një mospërputhje me Kishën  Perëndimore. Prova më e thjeshtë është përdorimi i dy kalendarëve të ndryshëm ati j Gregorian dhe ati julian.

Kur jemi tek serbët, e kam një copëz shkrimi ( nga mijëra të tjera) të shkruar nga akademikët serb, të cilë në një farë mënyre e tregojnë historinë e tyre kishtare : ” Gjuha e parë serbe ishte gjuha e vjetër sllave, një gjuhë e përbashkët për të gjithë sallavëtnë periudhën ndërmjet shek. 9 -11.” ?????????????? ? ??????????????? ?????, ?????????? ?????????, ????????? ????????, ??????? )-

Cila ishte ajo gjuhë?  Serbisht kurrsesi jo, sepse kombi serb nuk egzistonte , ishin sllavët në Greqinë sotme Veriore, ishin sllavët të cilët së shku me ardhacakët e Asparuhit  , një fisi mongol  të ardhur gati krahas sllavëve, gati në të njëjet kohë, e krijuan Bullgarinë e dikurshme . T` iu spjegoj që fisi mongol quhej bullgar http://revistadrini.info/xharra-a-jane-bullgaret-e-sotem-trashigimtar-te-thrakeve-2/

Si shkruanin serbët aso kohe. ? Si të shkruanin kur nuk egzistonin.

Jemi prapë tek  dokumeti serb i serbëve të sotëm : “  Gjuha e vjetër slalve”  , shkruar nga Aleksandër Milanoviq, Fakulteti Filologjik , Beograd   (http://www.carsa.rs/staroslovenski-srpskoslovenski-jezik/

Të shohim , ky e p asqyron si shkrim cirilik me të cilin paskëshin shkruar serbët, një pllakëz e gjetur e gjetur në Gornji Katun ,afër Varvarinit në Serbi . Pllaka  është në gjuhën kishtare “greke”, dhe nuk ka lidhje me asnjë fjalë serbe, aty përmenden në “greqisht “, nëntë të shenjëtit e Kishes Ortodokse nga shek i 11-të.

“Shkrimi I  Temnikut ,një nga përmendoret më të vjetra të shkrimit të vjetër sllav e shkruar në alfabetin Cirilik , i cili ruhet së bashku me të gjitha epigrafet antike “ (???????? ??????, ????? ?? ??????????? ????????? ?????????????? ?????????? ?? ?????????? ?????? ????? ?????????, ???? ?? ? ?????? ???????? ? ?????????????? ??????????? ?????????. ?????????? ?????????, „?????? ???????? ??????? ????????? ??????“, ???????. 2004. ISBN 978-86-17-11104-3. ???????? ?????? (??????? ?????).)

Për të vërtetën e cirilicës , mund të lexoni në  http://www.radiandradi.com/alfabeti-i-kirilit-dhe-metodit-nuk-ishte-per-serbet-nga-fahri-xharra/.

Sipas serbëve , në këte foto shihet nënshkrimi i zhupanit Stefan Nemanes (Arkivi historik, Dubrovnik

(??????? ??????? ?????? ??????? ?????? ? ??????? ????? ????? ????????? ?? ??????? ????? ??, ????? ???????? ????, 26. ????????? 1186. ?????? ???????? ??? ?? ??????????? (?????????? ?????, ?????????). Çka sllave këtu ?

Ja vula e zhupanit Stefan Nemani , me prejardhje dokleate . aspak serbe e aspak  sllave.

Ja edhe freska në Patrikanen e Pejes, që e vërteton orodoksinë shqiptare të këtyre anëve

Fakte të pamohueshme:

-Kryengritja e parë “serbe” me 1804 u organizua nga shqiptari  katolik,Gjergji  i Marash Kelmendit

(Historia e mëshehur – Si lindi Serbia ? https://www.ikvi.at/?p=8455

-shkrimi cirilik nga Vuk Karaxhqiqi, kelmendas , ??????????-???????, ??? (1818). ?????? ??????? (1. ???.). ???. ??????????-???????, ??? (1852). ?????? ??????? (2. ???.). ???.

-Pastaj Kongresi i Berlinit 1878

(Senatori francez, me plotë pendim shkruan:  "Njëri prej ambasadorëve otomanë në Kongresin e Berlinit, Mehmet Ali, pranoi misionin e pahijshëm për të shkuar në bisedime në krahinat e humbura të Gucisë dhe Plavës, në Ipek (Pejë) ose Gjakovë. E pësoi më vonë. Kurrë shqiptarët nuk kanë dashur të kalojnë nën sundimin e serbëve ose malazezëve, po aq sa të turqve e të grekëve (https://www.mekulipress.com/senatori-dhe-nobelisti-francez-ne-e-sabotuam-dhe-e-copetuam-territorin-shqiptar-ne-dobi-te-malit-te-zi-mali-i-zi-dyfishoj-trefishoj-siperfaqen-e-tij-me-nje-te-rene-te-lapsit-nga-4-405-ne-15-355-k/ )

Studjuesi Feri Arifi shkruan : “ Serbët erdhën nga viti 1878 dhe me popullatën ortodokse shqiptare, me gënjeshtrat e Popave rus të veshur si fetar e që ishin agjent rus ku u thuhej popullatës se sllavishtja është gjuha e Zotit dhe me pa folur sllavisht as muri i shtëpis nuk ndërtohet sepse turku këtë popull e kishte lëne në mjerim. Kështu me joshje ngadal ngadal popullata filloi të ndërroj gjuhën dhe ta harroj kombin sikurse shqiptarët sot në Turqi, që nuk din të flasin shqip, por si ata në Greqi dhe Itali. Feja ndërrimi i saj e harruan etnin dhe u bënë armiq në mes vete  (http://revistadrini.info/feri-arifi-serbia-eshte-rrene-e-madhe-e-historise/ )

Pse serbët nuk e kishin Autoqefalinë e tyre deri vonë? Sepse ata orodoksisë ia nëderruan emrin në pravoslavje.

Serbët dhe rrenat e tyre , grushtin më rëndë e morrën kohën e fundit, fjalët e të cilit po i pëcjelli ne kroatisht : Serbëve pra, iu bëri të ditur qëAutoqefalia e tyre kishtare pravoslave iu dhe shumë vonë, në vitin 1922, apsi që e blenë duke paguar patriarkun e kohës, jo më pak se një milion e gjysëm franka të Zvicres? Paramendoni se sa të mëdha ishin ato pare në atë kohë !

“ Fjalët e Patriarkut : “Platili u kešu .No, navodni tomos o srpskoj crkvenoj samostalnosti nije nigdje ostao zabilježen ?ak ni u prijepisu ili u bilješkama suvremenika. Zbog laži oko autokefalije ohridski arhiepiskop Dimitrije Homatijan (Demetrios Chomatenos) ?ija se vlast protezala i na srednjovjekovnu Rašku zaprijetio je “arhimandritu Savi” prokletstvom i izop?enjem.

Svoj prvi i jedini tomos u povijesti Srpska pravoslavna Crkva dobila je tek 1922. kada je voljom Carigrada došlo do legalizacije srpskih vojnih osvajanja u Prvom svjetskom ratu odnosno do ujedinjenja svih pravoslavnih crkava na prostoru novoosnovane Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Nije nikakva tajna da je Srpska pravoslavna Crkva za taj “paket aranžman” isplatila tadašnjem carigradskom patrijarhu milijun i pol švicarskih franaka na ime izgubljenih crkvenih prihoda.

( https://priznajem.hr/novosti/svijet/patrijarh-bartolomej-porucio-srbima-da-vec-800-godina-zive-u-lazi/)

Serbëve pra, iu bëri të ditur që Autoqefalia e tyre kishtare pravoslave iu dha shumë vonë, në vitin 1922, pas i që e blenë duke paguar patriarkun e kohës, jo më pak se një milion e gjysëm franka të Zvicres?  Paramendoni se sa të mëdha ishin ato pare në atë kohë !

Mjerë shqiptarët ortodoks që nga nën Danubi e deri në Kosovë që u mashtruan nga popat rus.

Ndoshta edhe ata shqiptar e kishin ndonjë arsye më shumë, të cilën tani për tani nuk e di.

Rrenat serbe janë edhe  në “ shperngulet e tyre “ të paren dhe të dyten, lexojeni

-Shperngulja e madhe ”serbe” dhe mashtrimi historik serb, Fahri Xharra, https://www.ikvi.at/?p=7494

-   Fahri Xharra: Kelmendasit në Kroaci ose shpërngulja e dytë ‘serbe’ e vitit 1739! http://autochthonous.njekomb.com/41368/

Pra, çelni gojën sefaktet janë në duart tona.

Fahri Xharra,13.04.10

Gjakovë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora