E hene, 04.03.2024, 02:47 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Kush e ndërtoi Parisin? Kush ishin “Parrhasianet”?

E diele, 19.01.2020, 12:04 PM


Kush e ndërtoi Parisin, kryeqytetin e sotëm të Francës ?

Kush ishin “ Parrhasianet” ?

Shkruan Fahri Xharra

E morra  për shtjellim edhe këtë temë për të treguar që para “lindjes” së Romës,  kishte civilizim pellazg në të gjithë Europën dhe më gjerë, dhe se romakët duke dashur që historikisht të mbesin në kujtesë i mohuan  disa mijëra vjet histori të para ardhësve të tyre. Sipas “ Enciklopedisë Britanike” dhe shumë të tjerave që citohen në fund të kë tij shkrimi: “Evidenca e herëshme  shënon që Parisi ishte vend banim që nga viti 7600 BC. Rreth shek.3 BC. qyteti i ndëruar mbi “ Île de la Cité “ u ngrit si venbanim modern i banuar nga galet , nga fisi gal    i “ quajtur  Parissi “. Por emri i parë i  njohur ishte Lutetia (latinisht. “Qytet mbi ujor “).

Kur romakët erdhën këndej pari e gjetën Parisiin , qytet te organizuar shumë mirë bile që i shtypte edhe monedhat e tija të arta. Julius Caesar- ( Jul Çejzari- shqip ) shkuante, që banorët e asaj kohe  e kishin djegur qytetin për mos të rënë në duar të romakëve. Kështu Lutecia në shek e parë  AD , u ndërtua dhe u rrit si qytet romak.  Si do ta shohim në vazhdim që historia e Romes dhe e Perandorisë Romake pjesërisht ishte edhe fiksion, e kemi edhe variantin tjetër të shpjegimit që përputhet pak a shumë me disa shkrime ku flitet për lashtësinë e origjinës së këtij qyteti   “ Origjina e  e Parissit “ kelt rrjedhë fisi pellazg Parrhasian, popull i Arkadias. Poeti italian i shek 15 John Baptist Mantuanus shkruante që Parrhasian?t, të udhëhequar nga Herkuli, nag një cep i Arkadias erdhën në Francë ( mos harroni se atëherë s`kishte Francë) ku u ndal?n dhe e nd?rtuan qytetin me emrin e fisit të tyre.    Qyteti i Parrhasias është përmendur edhe nga Homeri, i cili shkruante që se qyteti ishte ndërtuar nga Lycaonet ose Pellazgët Pellazgu ishte martuar Melibean, t? bijen e Oceanusit. Sipas Ovidit, i biri i tyre ishte mbreti i Arkadias. Lycaoni ishte babai i Titanit, dhe Orchomenusdi, biri i t? cili ishte Minyasi i famsh?m, stërgjyshi i Argonautëve Mbreti Lycaon lidhete me qytetin e vjetër të Kretës t? quajtur Lycastus, banor?t e të cilit e p?rcoll?n Idomeneusin në Luft?n e Troj?s. F?mijtë e Idomeneusit, Homeri i quante mbretëror? dhe luftënxit?s “IDOMEN”, q? kishin sot me u njohtë si Ideanët, fis i  Judah-ut.

Pausania, udhëtari i dhe gjeografi i shek.të 2-të ad. thoshte:” për vendin e shenjt?  të Mitr?s se ishte Mali Lycaeus, të cilin edhe ata e quanin Olymp, ndryshe nga Arkadiasit që e quanin “ Maj? e Shenjt? “. Ata thoshin se Zeusi jetonte aty. Aty ishte vendi i quajtur Cretea, pra n? Arkadius; është në të majt? të zabelit të Parrhasianit Apollo, Arkadiasit që Kreta ishte aty, sipas legjend?s së kretasve vendi ku u rrit Zeusi.  Ky ishte ishulli ku lindi Mbreti i Perendive, Zeusi ( Rom. Jupiteri ) dhe  u fsheh nga nëna e tij në shpellë të Malit  Ida. Nëna e tij quhej Rhea ose Cybella, largë nga babai i tij Kronosi  ( Saturni, romak ) Cybella njihet edhe si “ Nëna e madhe e Maleve “, bile edhe Virgjili në Eneiden e tij e përmendë Cybellen, ku thotë Eneu i kishte anijet me shenja të saj. Cybella njihet edhe si Nëna e  Madhe  (Magna Mater, romak.)

Eshtë e njohur që në ishullin e Kret?s adhurohej per?ndesha e quajtur edhe per?ndesha gjarp?r. N? ishullin Knossos, Sir Artur Evansi e kishte gjetur statujëzën ( 25 cm të madhe ) të “ per?ndesh?s gjarpër “ e cila mban gjarpërinjt? në duar.  Kjo, e quajtura  perëndesha –gjarpër më vonë u bë e njohur me emrin Isisa, e adhuaruar nga   Parrhasianët, të cilët migruan nga Kreta ne vendin e quajtur më vonë Parisi

Statujëza është përafërsisht nga viti 1600 BC.  Besohet që kretasit e dërguan perendeshën edhe në Egjypt e cila më vonë u njoh si Isisa dhe jo  e kundërta.  Parisi  kelt sigurisht u ndikua nga pellazgët dhe mitologjia e tyre nëpërmjet Helen?s, gruas së  Menelaut, mbretit të Spartes, e cila u bë edhe “shkaktare” e luft?s së Troj?s.   Pra kelt?t nuk e nd?rtuan Parisin, por migruesit nga Kreta.  Parrhasianet!!!

Pse romakët e përmendin Parisin vetëm atëherë kur u dogj nga vet kelt?t, kur filloi pushtimi tyre nga Roma n? shek. e parë AD. Pse historia e shkruar romake nuk i përmend kurrë të parët e tyre pellazgët?

(fragment nga libri  “Roma fliste Shqip” faqe 266 , Referencat  i gjeni në libër)

Fahri Xharra,Gjakovë(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora