E merkure, 06.12.2023, 04:07 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Familja që ecën me këmbë e me duar

E shtune, 08.02.2020, 09:48 AM


Familja që ecën në të kat`ra -  me këmbë e me duar

Shkruan Fahri Xharra

“Shoqata europiane e gjenetikës njerëzorë në Barcelonë, Spanjë, ka kumtuar se hulumtuesit e kanë izoluar gjenin i cili e kushtëzon  hecjen në të kat`ra dhe i ka sulmuar katër familje në Turqi. Hulumtuesi Tayfun Özçelik nga Bilkent University në Ankara, Turqi, dhe kolegët e tij të cilët të parët i kanë publikuar gjeteje e tyre në Mars 2005, duke i analizuar katër familje nga Turqia.

Ata e gjetën që fjala është për një mutacion të gjenit të quhet VLDLR, gjenë që e prodhon proteinën e quajtur Lipoprtoteina me Dendësi Shumë të Ulët, nje receptor i nevojshme per zhvillim nervor

Studjuesi Özçelik nuk e lidhë këtë fenomen me konceptin e  “devolucionit” por shpjegon bindeshëmn që fjala është  që proteina VLDLR është specifikisht e nevojshme për aftësinë e njeriut të ecën drejt , në dy këmbë. Është diskutuar edhe nga

akademitë tjera botërore ku thuhet që gjeni i ndryshuar

( mutacioni i tij ) e shkakton një efekt të përgjithshëm në zhvillini e trurit e posaçërisht ne anën e trurit që  shkenca e quan    cerebullum, i nevojshëm dhe i domosdoshëm pë kontrollen e lëvizjeve trupore ( nga Uner Tan Syndrome: History, Clinical Evaluations, Genetics, and the Dynamics of Human Quadrupedalism  Uner Tan ,  Department of Physiology, Çukurova University, Medical School, 01330 Adana, Turkey )

(The primary characteristic of the syndrome is habitual quadrupedalism, which was also the gait of our early ancestors [12-14]. There are two kinds of quadrupedal locomotion: lateral sequence and diagonal sequence. The first is used by non-primates, and the latter mainly by primates, although not exclusively [15-17]. In diagonal sequence quadrupedal locomotion a foot touches the ground followed by the contralateral hand and vice versa, whereas in lateral-sequence quadrupedalism the foot touches the ground followed by the ipsilateral hand and vice versa [18]. All of the individuals with Uner Tan syndrome exhibit diagonal-sequence gait [2-9, 11] when using quadrupedal locomotion )( https://www.nature.com/news/2008/080602/full/news.2008.868.html

Të dalim në temën tonë, fjala është për një rast familjar në Turqinë Jug Lindore , ku nje familja i ka pesë anëtarë të cilët ecin në  katër këmbë ( në të ka`tra)

-Pesë motra dhe vëllezër të moshave 18-34 , jetojnë në Hatay , Turqi

- Ecin rreth fshatit të tyre me të “ecur  të ariut”

- U zbuluan në vitin 2005, që ishte një habi mjeksore

- Teoritë e fillimit shpjegonin të ecurën e tyre si të njeriut primitiv Por sidoqoftë, sipas studjuesit Özçelik kjo është pasojë e martesës

Referencat

https://www.nature.com/news/2008/080602/full/news.2008.868.html

https://neuroanthropology.net/2019/07/29/human-quadruped-uner-tan-syndrome-part-1/

https://www.dailymail.co.uk/news/article-2698298/Turkish-family-walks-fours-scientists-say-dont-like-four-legged-animals-ARENT-example-reverse-evolution.html

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2014/07/17/the-family-that-walks-on-all-fours-and-why-they-cant-stand-up/

Fahri Xharra, 03.02.20

Gjakovë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora