E premte, 08.12.2023, 02:38 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Ne e flasim një gjuhë të vjetër 3 000 vjeçare të Anatollit

E marte, 25.02.2020, 08:05 PM


Ne e flasim një gjuhë të vjetër 3 000 vjeçare të Anatollit - shkruajnë gjermanët

shkruan Fahri Xharra

Pra , titulli i shkrimit historik nga Mathiias Heine të cilin e gjeta në gazeten gjermane “Die Welt”, është shumë i guximshëm , sepse i ven gjermanët në pozitë që të binden me zbulimet e reja gjuhësore, të cilat do e ndërrojnë historinë . Autorit i falet gabimi sepse gjuha anatollike për të ciën e ka fjelën do di lexoni më poashtë- është gjuha etruske, vjetërsinë e së cilës nuk e matë koha. Etrusskishtja është gjuhë pellazgjike, mendohet 10 mijë vjetë e vjetër , por ende nuk është gjetë vjetërsia e saj e vërtetë falë spekulimve romake dhe neo-greke

Autori që në filill e spjegon se :” Deswegen waren die Etrusker allerdings keine Türken – so wenig wie der Nikolaus, der im vierten Jahrhundert nach Christus als Bischof im einige hundert Kilometer südlich gelegenen Myrna wirkte, ein Türke war. Türken gibt es in Anatolien erst, seit im elften Jahrhundert nach (!) Christus die Seldschuken dieses Gebiet eroberten.” – “ Përndryshe etrusket nuk janë aq që ishin turq ( e as Anatollia  fxh) sepse turqit selxhukë mbërriten atu në shekullin  e 11-të pas  Krishtit.

Shkruesi mendon që gjermanët e flasin gjuhën e Toskanes :” Ob wir es wollen oder nicht: Wir sind Toskanadeutsche. Denn wir benutzen viele Wörter aus der Sprache des Volkes, nach dem die Toskana benannt wurde: die Tusci oder Etrusker.”
Sa më pëleu ky nëntitull:”
Die Etrusker brachten den Römern Lesen und Schreiben bei “ që etruskët e mësuan romen të shkruan dhe të lexon” Pse më pëlqeu? Sepse është në parimet e librit  tim “ Roma fliste shqip “

The linguist Harald Haarmann summarizes the process of loan word formation: "The Etruscans practically taught the Romans to read and write and the numerals."
Gjuhëtari Harald Haarman i vë kapakun historik duke thënë”Etruskë praktikisht i mësuan  romakë të shkruajnë dhe të lexojnë , por edhe të numërojnë

Autori i shkrimit e thotë : Para se latinë dhe Roma të bëhen ffuqi sundues në Itali , aty ishin etruskë dhe “grekët” ( Magna Grecia). Por për një kohë gjatë fuqia rritëse e Romës dhe elita e saj ishin etruskët. Romakët e përzunë në vitin 500 BC mbretin e fundit Etrusk Tarkinis Superbus.
Etruskët i quanin grekët “kreiket” , por Latinishtja  e ndërroi në  “grek “


Varri etrusk
Romakët e kopjuan mënyrën etruske të emërtimit, me tre emra Cezari quhej Gaius Iulius Caesar , pra paraemri,emri i  fisit dhe ai i familjes,

Harald Haarmann wrote in his new book "On the trail of the Indo-Europeans": "Both the name Caesars and the Ciceros were originally Etruscan surnames."
Harald Haarmann shkruan në librin e tij “„Auf den Spuren der Indoeuropäer” që emri Cezar dhe Ciceron janë emra etrusk –shqipe sot.

Një shpjegim i imi ; Cezar  rrjedhë nga fjala shqipe Çejzar, kurse Cieronit i  ka mbetur ngase në hundë e kishte një lyth që e quanin çicërr .a  e dini se çka është çicrra?

Lexojeni librin “ Roma flsite shqip “

Të interesuar mund ta lexojnë origjinalin në : https://www.welt.de/kultur/article153396477/Wir-sprechen-eine-3000-jaehrige-anatolische-Sprache.html
Fahri  Xharra,24.02.20
Gjakovë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora