E enjte, 25.07.2024, 08:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Frrok Vukaj: Bota dhe KOVID-19

E shtune, 04.04.2020, 10:58 AM


BOTA dhe KOVID-19

...!

Përmbi tokë e rrotull globit

Mbollëm vetë farën e kobit

...!

Meditime, nga Frrok Vukaj

Deri n're shumë kapitale

I turpëron ky virus - hale

Virus zeza erdh te ne`

Na palosi përmbi dhe`

Përmbi tokë e rrotull globit

Mbollëm vetë farën e kobit

Armatime e rraketa

U nxu fryma, u nxi jeta

Masakruam shumë natyrën

Vet' e sollëm pra mënxyrën

Shkojnë e vinë me triliona

Smuren keq kto zemra tona

Me miliona në mjerim

Kapitali në lulëzim...

O kupolë, kupolë shfrytzimi

Po tronditet Rruzullimi

E pangopur botë e pshtirë

Thirri mendjes, mbro Njerinë

...!

Përmbi tokë e rrotull globit

Mbollëm vetë farën e kobit

...!

./.

-Per ZSh-e, nga Tirana, fillim Prilli 2020-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora