E marte, 28.11.2023, 09:28 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Zotërimet e Kastriotëve

E enjte, 02.04.2020, 10:09 AM


Zotërimet e Kastriotëve

Nga Gjon Keka

Habitem se si disa autor e „historian“ i kanë ngushtuar zotërimet e Kastriotëve në vetëm dy vende atë të Matit e Krujës, kur dihet se Kastriotët duke qenë brenda kantonit të Mirditës edhe zotërimet e tyre i kanë patur edhe më të mëdha se sa dy apo tre vendbanime sikur që kam lexuar nga disa autor e „historian“ shqiptarë që kanë trajtuar origjinën dhe zotërimet e Kastriotëve.

Vetë fakti se Mirdita ka qëndruar në traditat e saj të vjetra qysh nga koha e Kastriotëve duke i ruajtur traditat e zakonet tregon më së miri se fryma dhe zotërimet e Kastriotëve  ishin brenda këtij kantoni të Arbërisë europiane.Në shumë dokumente historike qe kam gjetë Kastriotët figurojnë brenda kantonit të Mirditës dhe natyrshëm se edhe janë fis Mirditor i Arbërisë europiane.Ndërsa Gjergj Kastrioti ishte dhe është kryezoti , kryeheroi i Arbërisë dhe i gjithë arbërorëve ,heroi dhe engjëll mbrojtës i civilizimit të përbashkët europian.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora