E premte, 19.04.2024, 02:29 PM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Gruaja si 'princeshë'

E diele, 08.09.2019, 10:08 AM


Jusuf Zenunaj

GRUAJA SI "PRINCESHË"

Gruaja me stoli,

me gjerdan prej ari,

me burrin këpucëgrrisur

bashkë shkojnë te flokëtari.

Me grim e frizurë bëhet si " princeshë ",

nuk ndahet nga shoqet ,

bota s' do ta qeshë.

Në dasma , as n' ahenxhe

nuk shkon dosido,

sa për Lulmadhin

as që rëndon kokën,

kur ta shohin dasmorët,

ai mund ta ul kokën ...

ZBUKURIM I VENDIT

Cili poet , apo piktor

me pendë a me penel

bukuritë e vendit

kaq bukur di t'i nxjerr,

qoftë kur bie nata,

ose kur të agojë dita

sikur në fushata ,

që " di " politika ?!

J.Z. , më 6 gusht 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora