E merkure, 22.05.2024, 04:27 PM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Në 'ikje'

E diele, 01.09.2019, 09:15 AM


NË "IKJE"

Rrugët e qytetit

s'janë më si dikur,

të rinj e pleq

tashmë kanë marrë udhë.

Në katër anët e globit

sikur zogjtë të shpërndarë,

kjo farë e lashtë

e paktë në qytet;

e lodhur në arë !?

Mësuesit në hall

për vitin e ri shkollor,

nxënsit s'do t'u gumëzhijnë

si dikur në oborr !

Dy pleq në bisedë

thonë : .. na gjeti zezëdita,

rininë e shkolluar

jashtë na e nxori politika" !!!

J.Z. , fundgusht 2019


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora