E shtune, 15.06.2024, 07:03 PM (GMT+1)

Kulturë

Jahja Drançolli: Një dokument i vitit 1439 kushtuar Skënderbeut që pas vete ka lënë shumë dilema

E hene, 26.08.2019, 12:50 PM


Një dokument i vitit 1439 kushtuar Skënderbeut që pas vete ka lënë shumë dilema, të cilat edhe sot e gjithë ditën kërkojnë zgjidhje!?

Është fjala për një vendim të Senatit të Republikës së Raguzës, i cili njofton për kërkësën e Gjon Kastriotit në kontekstin e marrjes së qytetarisë/nënshtetësisë së Republikës së Raguzës. Vendimi mban datën e 10 korrikut 1439. Dokumenti ka këtë përmbajtje:”Prima pars est de confirmando carta civilitatis Georgio Castrioth (emër ky i fshirë ose i korgjiuar) prout et quemadmodum facto fuit Juano Castrioth petri suo...per omnes” (“Së pari është konfirmimi i kartës së qytetarisë/nënshtetësisë së Gjergj Kastriotit (emri i të cilit është fshirë ose korigjuar) që është bërë në përputhje më dekretin e Gjon Kastriotit, atit të tij... për të gjithë”).

Në margjinë: “Pro civilitate filijs Juani Castrioth facto” (“Për qytetarinë e bijve të Gjon Kastriotit”).

Burimi: Nga kërkimet në Arkivin Shtetëror të Dubrovnikut (2017), rializim nga MA sc. R. Manaj, MA sc. R. Panxha, dhe nga autori i postimit.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora