E shtune, 22.06.2024, 08:30 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Rikthimi i zjarreve

E shtune, 24.08.2019, 08:00 AM


Satirike

RIKTHIMI I ZJARREVE…

Zjarret prapë rikthehen

Në tokat shqiptare,

Ato vijnë t’qëllimshme,

Duket ashiqare…

Bëhen shkrumb e hi

Me qindra hektarë,

Shkurre, pisha, male

Përfundojnë në zjarr !

Flaka edhe tymi

Vazhdojnë n’pafundësi,

Askush nga këto zjarre

Nuk jep përgjegjësi !

S’japin llogari

Bëmat me taktikë,

Nga të cilat jeta

Vihen në rrezik !

Me këto marifete

Fare s’na bënë puna,

Po na shkon për lesh

Flora dhe fauna..!

Institucionet me nder

Nuk skuqen kur thonë:

-Malet janë mushkëritë

E planetit tonë !

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora