E shtune, 22.06.2024, 06:53 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Kundrime

E shtune, 24.08.2019, 08:44 AM


Zymer Mehani

U botua libri im në tre vëllime, KUNDRIME (Kritikë letrare I, II, III)

Përmbajtja:

KUNDRIME, I

I. UNË PËR TË TJERËT

1. FATMIR HALIMI: “DY VDEKJET E NJË JETE”....7

2. RUDI BERISHA: “SHQIPËRI, NËNA IME”....10

3.ELHAME GJYREVCI: “DËSHTIMI NË JETË”...14

4.AGIM GASHI: “RILINDËSI I OKARINËS ILIRE” .20

5.MINIRE RUKOVCI “SAKRIFICË GËRSHETASH” ..23

6.ELZA MUÇOLLI: “ALBUM KUJTIMESH”...29

7.AFRIM MUSTAFA: “BARDHËSITË E ATDHEUT”...33

8.FADIL.H.CURRI “DJALIT TË KOSOVËS”.....37

9.HAJRUSH REDENICA: “BUKURI NË ATDHEUN TIM”...42

10.NAIM SALIHU: “NË VETULLËN E DIELLIT”....44

11.MURAT GASHI: “ZEMRA MË FLET”....48

12.RUDI BERISHA: “SHQIPËRI”........51

13.SAHIT SHALA “DASHURI NË KOHË LUFTE”.....60

14.SHABAN PLLANA: “TE GURI I LUMIT ...” .. 68

15.FADIL.H.CURRI: “INTERVENIMI I NATO-S DHE E DREJTA HISTORIKE E POPULLIT TË kOSOVËS”....71

II. TË TJERËT PËR MUA

16.RRAHMAN HYSENI: “SANDOKANI RRON” (Z.M)....79

17.FADIL.H.CURRI: “YJE TË QIELLIT TIM”(Z.M)....84

18.FADIL.H.CURRI: “PRANVEROJNË LULËKUQET TONA”(Z.M)......89

19.RRAHMAN HYSENI: “VEÇ NJË ATDHE” (ZYMER MEHANI-LUMTURIJE S. DRENICA).......92

20.RRAHMAN HYSENI: “DY PENA-SHUMË MENDIME” (SAHIT SHALA-ZYMER MEHANI)....95

21.MILAZIM KADRIU: “GJUHA E TRUALLIT TONË” (FADIL H. CURRI-ZYMER MEHANI)....97

22.MILAZIM KADRIU “VARGJE QË PËRJETËSOJNË PERSONALITETIN E FEMRËS SHQIPTARE” (“PRANVEROJNË LULËKUQET TONA” TË AUTORIT ZYMER MEHANI)....100

23.MILAZIM KADRIU: “PËRMBLEDHJE ME POEZI, KUSHTUAR ATDHEUT E DËSHMORËVE (“YJE TË QIELLIT TIM” TË AUTORIT ZYMER MEHANI).......105

24.MILAZIM KADRIU: “VARGJE ME PLOT HARE, GAZ E AROMË TË LULEVE MË TË BUKURA” (“DIELLZA DIELLON” TË AUTORIT ZYMER MEHANI).....110

KUNDRIME, II

1.SAMI SHERIFI: “DIALOG ME YJE”…5

2.LUÇIE MARKU: “KTHEHUNI DALLËNDYSHE”…12

3.POEZIA E POETIT SAHIT SHALA…….16

I. “VALËT E JETËS”….16

II. “ZËRI I SHTEGTARIT”…. 20

III “LAHUTA E KOSOVËS”….24

IV. “KAFAZI I HAPUR”……27

V. “MALLI E BRENGA”…..31

VI. “ENGJUJT E BARDHË”………34

4.SHEFKI PËRVETICA: “EJA, PRANVERË !”…39

5.RRAHMAN HYSENI: “MISTERET E NJË DASHURIE”….46

6.HAZBIJE-DIELLZA BRAHIMI: “EMBLEMË DASHURIE”………..48

7.RAMIZ HAVOLLI-LOTI I HESHTUR: “NDJENJA TË SHKRUARA”…… 51

8.BUKURIE BINJAKU: “RREZE TË ZJARRTA”….54

9.ZYMER MEHANI: “CICËRIMA ZOGJSH”…57

10.PJETËR NDRECAJ: “ZJARR I PASHUAR”…60

11.RAMË SMAJLAJ: “UJËVARË E KTHJELLËT”….62

12.LUMTURIJE S. DRENICA: “O MALE HIJERËNDË!”….65

13.BUKURIE BINJAKU: “MALL MËRGIMTARI PËR ATDHE” ...68

14.LEDIONA A. SYLA: “ME ZEMËR TË VALË”…71

15.NEHAT JAHIU: “DIELL NË SHPIRT LIRIE”…. .74

16.DIBRAN FYLLI: “EDHE KJO ËSHTË PJESË E JETËS”….83

17.DRITA KOSUMI-SYLA: “GJETHET DO T’I PRES NË DORË”..90

18.FADIL H. CURRI: “MENDIME TË ARTA”…..93

19.DIBRAN FYLLI: “HASAN PRISHTINA, STËRNIP I ABDULLAH VELIQIT”…….95

TA NJOHIM JETËN DHE VEPRAT E SHKRIMTARIT SHQIPTAR, HAMDI MEÇA.......102

HASAN QYQALLA-MUSTAFË KRASNIQI “LEGJENDA E DHEMBJES SË HESHTUR”....109

KUNDRIME, III

FIGURA E ZAHIR PAJAZITIT NËN THJERRËN E POETËVE… 5

POEZIA E AUTORES BAHRIJE SPANCA-QERIMI...11

ATDHETARIZMI-LAJTMOTIV I POEZISË SË AUTORIT DENIS TOÇILLA.....14

AGIM JERLIU: "MALL E LOTË".....18

SOKOL HODA-KRIJUES QË PREMTON.......23

DASHAMIR ALLIU-DJE ME PUSHKË E SOT ME PENË......27

DRAMA E KOLEKTIVITETIT-KRYETEMË E POEZISË SË POETIT FADIL HALIMI.......30

HAJRUSH REDENICA: "FLAKË LIRIE"....33

FADIL H. CURRI: "EPOKA E MENDJENDRITURIT", ..36

FIGURA E PRESIDENTIT DR. IBRAHIM RUGOVA NË POEMËN "EPOKA E MENDJENDRITURIT", II TË POETIT FADIL H. CURRI.....39

ROMANI "NATA E BARDHË" I SHKRIMTARIT RRAHIM M. SADIKU-HYMN PËR DASHURINË.....43

RRAHIM M. SADIKU VARGJET E KTHYERA NË PIKTURË......45

POEZIA E POETES XHEMILE HOXHA-ALIU.......48

I. "NGJYRAT E ATDHEUT".......48

II. "DHEMBJE SHPIRTI"...........51

III. "COPËZA JETE"............53

IV. "KOHË TË PËRFLAKURA".......55

V. "QIELL I TRAZUAR"...........57

LUMTURIJE S. DRENICA: "AH, SHQIPËRI!..."....60

SHABAN PLLANA: "NËN HIJE LISASH...".....64

ABDULLAH BLAKÇORI: "AROMË LULËKUQESH"....69

LUÇIE MARKU “NGJYRAT E JETËS”.....76

RRAHIM M. SADIKU; “VDEKJA MË VJEN PREJ FJALËVE TË TILLA”.....79

RRAHMAN HYSENI: “NËNËS” (GRUP AUTORËSH)....82

SHABAN PLLANA: “NË KRAHËT E ËNDRRËS”...87

SAHIT SHALA “POETI ZYMER MEHANI NË LETËRSINË SHQIPE”.....92

MR. FATMIR HALIMI “PUNA E ZYMER MEHANIT RRETH PËRGATITJEVE TË LIBRAVE TË NDRYSHËM”....97(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora