E shtune, 25.05.2024, 08:43 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Nënë Terezës

E hene, 26.08.2019, 12:51 PM


Zymer Mehani

Nënë Terezës

(Me rastin e ditëlindjes)

Nënë Terezë,

O e Madhja Nënë!

Ti ngre zërin

Ngrihesh n’ këmbë:

– Fëmijët bukë duan,

Duan dashuri.

– Ata kanë nevojë

Për mua, për ty.

Ata duan paqen

Jo dhunën, as tmerrin

Ata duan dritën

Jo skamjen, as terrin

Nënë Terezë, moj rreze

Shpëtimi dhe shprese

Me trup t’vogël fare

Por me zemër t’madhe

Bamirësia, Nënë

Nga zemra t’buron

Dashuri për njerëzit

Botës i dhuron

Kjo botë e pabesë

Herë prishet,

Herë digjet

Ndokund luftime,

Ndokund diskutime.

– Fëmijët duan bukë,

Duan dashuri!-

Ngre zërin e thua:

– Ndihmo, o njeri!

Prizrenin e lashtë

Shkupin ilirik

Prishtinë e Tiranë

I bekove, NËNË

Shenjtërimi Yt

Shqiptar’t po i nderon

Zgjohu Kastriot

Kombi po feston

Buzuku e Budi

Bogdani dhe Bardhi

Po thonë-Nënë Terza

Fytyrën na zbardhi

Je e madhe, Nënë,

Bijë e Kombit tim,

Bota shumë të do,

Jetë e mot nderim!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora