E marte, 21.05.2024, 11:10 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Shën Tereza

E shtune, 24.12.2016, 02:07 PM


SHËN TEREZA

( 26.08. 1910 – 05.09. 1997 )

 

I.

 

Do t’ ia marr ngrohtësinë e rrezes –

T’ ia këndoj këngën Shën Terezës !

Për  bamirësi  dhe  shërbime –

Ajo mori shumë shpërblime !...

 

Ndër shumë shekuj , ndër shumë breza –

Do t’ përmendet Shën Tereza !

Shëmbëlltyrë humanitare ,

Nënë e botës – nënë shqiptare !

 

II.

 

Mall e vaj po m’ kaplojnë trupit –

Një këngë t’ bukur t’ia këndoj Shkupit !

Nën mekam të gajdexhiut –

T’i këndoj Gonxhe Bojaxhiut !

 

Shkupi pastë gjithë Diell e dritë –

Për atë vajzë që e ka rritë !

Engjëllushë e  shenjtërisë ,

Krenari e shqiptarisë !...

 

26 Gusht 1910 –

Vajzë u lindi fëmija i tretë !

Bojaxhitë , sa fort u gëzuan –

Gonxhe , me  emër  e pagëzuan !

 

Kolë Bojaxhiu , në krye veni –

Kishte ardhur nga Prizreni !

Drane Bernaj – nëna e Gonxhes ,

Nga Novo Sella e Gjakovës !

 

Kola  e Drania , n’ Shkup kishin shpi ,

Ua kish falë Zoti  5 fëmijë !

Dy  prej tyre u kishin vdekur ,

Vetëm tre t’ gjallë kishin mbetur !

 

Frikë të  madhe kishte Dranë lokja –

Mos po i vdiste edhe Gonxhja ?!

Gonxhja , n’ trup dukej e dobët

Gonxhja kishte një vëlla  dhe një motër .

 

Vëllai , quhej Lazër Bojaxhiu –

N’ Austri , në Grac ia mësyu !

Akademinë Ushtarake e regjistroi –

Për ushtarak donte t’ studioi !

 

Por , për shkaqe politike –

Prej Austrisë iu deshtë të ikte !

Emigroi në Itali –

Jetoi larg familjes s’ tij !

 

Motra e Gonxhes ,  prej një  gjiu –

Ishte Age Bojaxhiu !

Babai , i merrej me tregti –

Sillte idarën për shtëpi !

 

Baba Kolë , ai faqebardhë –

Ishte mikpritës dhe shumë bujarë !

Në shtëpinë e tij , si gjithë të parë –

Mblidhte artistë ,  patriotë shqiptarë !...

 

Në vitin 1919 –

Baba Kolë , kishte ndërruar jetë !

Gonxhja e vogël ,  ishte 8 vjeçe –

Mbeti n’ gjendje shumë të keqe !

 

Gonxhja , mësimet fillestare –

I kreu n’ Shkup , në  shkollë shqiptare !

Shkollë t’ mesme  shqip , s’ kishte  mjerisht  

Kreu gjimnazin  serbo – kroatisht !

 

Gonxhja , në rini  ëndërronte –

Të bëhej mësuese , me nxënës t’ punonte !

Të shkruante poezi dhe të recitonte ,

Të kompozonte , t’ luante ,  t’ këndonte !...

 

Emrin “Tereza” ,  pa asnjë të keqe –

E  mori n’ moshën  18 vjeçe !

Atëherë  kur u bë murgeshë –

Këtë emër , n’ jetë  do ta  ngjeshë !

 

Papa Françesku , në një ceremoni madhështore –

Nënë Terezën e shpalli shenjtore !

Në sheshin Shën Pjetër , qindra mijëra besimtarë ,

Që kishin  ardhur nga  e gjithë bota mbarë !...

 

 

Humanistja e madhe shqiptare që ka  meritua –

Në Bazilikën e Shën Pjetrit , ajo u shenjtërua !

Ajo do të quhet :” Shën Tereza e Kalkutës “ –

Që ndihmoi shumë fëmijë prej urisë dhe luftës !...

 

“Shenjtoren    re , të  Kishës Katolike –

Sot , po  ua  dorëzoj këtë figurë  eblematike !

Ajo , qoftë për juve –  modeli  i shenjtërimit !

Ajo , qoftë për juve – engjëll i shpëtimit !

 

Do ta thërrasim “Shën” , n’ shtëpi e në shesh –

Shenjtëria e saj është kudo  në mes  nesh !

Një Nënë që u bë e Shenjt !” –  tha Papa Françesku ,

Teksa shpalli shenjtore Nënë Terezën –  fresku !

 

Mbi 1.500 njerëz të pa strehë prej varfërisë –

 ishin  përzgjedhur prej gjithë  Italisë ,

Janë sjellë në Romë , me autobusë  t’ bamirësisë ,

Dhe u janë  sjellë  ulëset e nderit  gjatë ceremonisë !

 

Pastaj mysafirëve të lodhur prej urisë ,

Ua  shtruan  drekën  njerëzve t’ varfërisë –

Nga 250 murgesha  dhe    priftërisë ,

Të Urdhrit të Motrave të Bamirësisë !

 

III.

 

Më 4 Shtator 2016 –

N’ Vatikan , ka nisur ceremonia e vërtetë !

Atë ditë , në mbarë  botën Dielli shkrepte rreze –

Po bëhej shenjtërimi i Nënës Tereze !

 

Po bëhej shenjtërimi i bijës së Shqipërisë ,

Bijës së Iliridës dhe të  Dardanisë !...

Po bëhej shenjtërimi i bijës së Evropës –

“Terezës së Bekuar t’ Kalkutës” dhe botës !...

 

Gjithë kah  ndriçon Dielli  edhe shkëlqen  rrezja –

Prej sot , ndër shumë shekuj  edhe  ndër shumë breza ,

Emri i humanistes , që u bë shenjtëresha –

Nga sot do të jetë emri  Shën Tereza !

 

 

 

 

Tani kanë kaluar  plot 19 vjet –

Që kur Nënë Tereza , ka ndërruar jetë !

Kjo bamirëse e njohur shumë  humanitare –

Ka qenë “Nënë e Botës” edhe “Nënë Shqiptare “!

 

Për gjithë këto  merita , ajo do t’ nderohet –

Dhe në  Vatikan , do të shenjtërohet !

 orët e para , n’ agun e  mëngjesit –

Do t’ na prijë e mbara  në sheshin e Shën Pjetrit !

 

Ceremonia  e shenjtërimit , aty do t’ zhvillohet –

Nga Papa Françesku , ajo do të  drejtohet !

Mijëra e mijëra  njerëz aty kishin  ardhë –

Nga shumë vende t’ botës , qofshin faqebardhë!

 

 mesin e   tyre , kishte  shumë shqiptarë ,

Që po e ndienin veten t’ gëzueshëm dhe  krenarë –

Për atë motër t’ shenjtë që është prej një gjeneze ,

Që deri sot , quhej Nëna  Tereze !

 

IV.

 

Më 26 Gusht 1910 –

U lind vajza e vërtetë ,

Në familje – fëmija i tretë ,

Që pa dritë e që pa jetë !

 

Qirinj drite kishin ndezë –

E pagëzuan me emrin Anjezë !

Por, ma vonë fati i priu –

U bë Gonxhe Bojaxhiu !

 

N’ botë ku ndihej mungesa e bukës –

Njihej si  “Tereza e Bekuar e Kalkutës “!

Misionare e Bamirësisë ,

Bijë krenare e Shqipërisë !...

 

Kjo murgeshë n’ fenë katolike –

N’ jetë nuk vuante  kurrë  prej frike !

Kjo murgeshë , kjo bijë dardane –

Misionare shqiptaro – indiane !

 

Gonxhja e jonë u lind në Shkup –

Kur shqiptarët vuanin për bukë !

Nën sundim të osmanlisë

Edhe sllavëve t’ Maqedonisë !...

Kur i mbushi 18 vjet –

Në Irlandë , shkoi në kurbet !

Më pas ia mësyu Indisë –

N’ mision të bamirësisë !

 

Nënë  Tereza , bija e Shqipërisë –

Themeloi Misionaret e Bamirësisë !

Një kongregacion  katolik fetar –

Që ndihmonte botën mbarë !

 

Misionaret  e Bamirësisë –

Iu ofrojnë shtëpi njerëzisë ,

Që jetojnë larg ndihmës, shpresës ,

Për njerëzit që janë  buzë vdekjes !...

 

Për njerëzit që vuajnë nga kriza ,

Për njerëzit  që vuajnë  sida ,

Nga gërbula dhe tuberkulozi –

Sëmundja , zemrën që ua sosi !

 

Ato  ju ofrojnë ushqime ,

Me klinika  dhe këshillime ...

Japin  këshilla programore –

Nëpër shkolla e jetimore !...

 

Anëtarët e Misionit të Bamirësisë –

Duhet t’i përmbahen betimit të “dëlirësisë” !

Që të shërbejnë falas me zemër  të pastër –

Për njerëzit që janë  më t’ varfrit ndër të varfër !

 

Për këtë  Nënë Tereza , ndër  vite t’ gjata –

Është  nderuar shpesh  me çmimet   larta !

Me Çmimin e Paqes Ramon Magsaysay –

Është  nderua për punë dhe kontribut të saj !

 

Ajo , s’ donte t’ shohë  fëmijë me lot për faqe –

Prandaj  u nderua me  Çmimin Nobel për Paqe !

Ajo , ndihmoi shumë fëmijë   jetimë prej luftës –

Për këtë u quajt :”Tereza e Bekuar e Kalkutës “!

 

Për t’u kanonizuar në titullin: “Shenjtore” –

Mrekullia e dytë , duhej t’i njihej prore !

Kisha  katolike duhej ndërmarrë hapa –

Që në Vatikan të  njihej  nga  Papa !

 

 

Në muajin Dhjetor të vitit 2015 –

N’ këtë muaj madhështor ndodhi mrekullia e vërtetë !

U njoh nga Papa Françesku , duke i hapë rrugë formës –

Të shpallet e “Shenjtë” , nga Kisha Katolike e Romës !

 

Kështu një ditë para se t’i mbushte 19 vjet ,

Që kur  Nëna Terezë ishte ndarë nga kjo jetë –

Më 4 Shtator 2016 ,

U bë kanunizimi i saj i vërtetë !

 

Kështu Shën  Tereza , për Kishën Katolike –

Ishte  një figurë  shumë  emblematike !

Ajo , u admirua nga rrethi i mbarë njerëzisë –

Për vepra  humane dhe të  bamirësisë !

Demir KRASNIQI

Gjilan, më 18.12.2016.  (Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora