E marte, 28.11.2023, 08:30 PM (GMT)

Kulturë

Rrustem Geci: Etniku

E diele, 22.05.2016, 11:20 AM


E T N I K U - Poezi nga libri, "Këngët e popullit"

 

Çdo pëllëmbë e humusit    atdhé

ka  aftësinë e të bërit të korra, ka

aftësinë e të bërit pemë  dhe fruta

ka aftësi të ushqejë  njerëzit e saj

 

  hapësirën   tonë   ku  jetojmë

fal fuqisë  së të mbjellave dhe 

korrave, Kosova  është  sofra jonë

toka që me aq zjarr e dashurojmë

 

Dhëndëri  i  mollës    kuqe, dhe

nusja e mollës së  kuqe. Jo  rrallë

shtriheshin  tek qafat e livadheve

për të mbjellë  një  bimë shqiptari

 

Populli  im, kombi  im, atdheu  im

plotë shpirtin e kam me  Shqipëri

gjaku i lirisë  rrënjët i ka të thella

për aq sa koha  jep  frymë, e merr

 

Atdheu  mund    bëjë më shumë

ndaj papastërtisë    vullnetit 

lirë, vetëdija  i  jep  peshë  kohës

çlirimit  i  bie  pesha    e rëndë!..

 

Rrustem Geci - Dortmund, 2016(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora