E enjte, 07.12.2023, 01:57 PM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Dodona

E shtune, 21.05.2016, 05:29 PM


Dodona

Nga Gjon Keka

Ne mesin e hyjnive pellazgjike ishte Zeusi dhe Dione ne Dodona,sipas Aristotelit Dodona ishte atdheu i pellazgeve dhe i fiseve te tyre.Poashtu Hesiodi(Hesiodus) e quan ate si nje vend te pellazgeve. Thuhet se emri Dodona ka rrjedh nga Dodon, ose e bija e Jupiterit dhe Europes e cila ishte Dodona, ose nga lumi Dodon ose Dione ose edhe Don.Ky tempull ishte i pari ne Shqiperi,ndersa orakulli ishte edhe me i vjeter. Prandaj shume autore thone se Dodona eshte nje vend i njohur ne Epir, nje nga orakujt me te vjeter ne Shqiperi.Shpesh eshte nenvizuar se komunikimi me popullin i perendive behej ne gjuhen pellazgike.Ndersa mund te thuhet se ka patur mendime te ndara te autoreve te ndryshme mbi vendndodhjen e ketij orakulli dhe emrit te tij.

Harta eshte nga kronikat e vitit 1586 dhe aty ku shihet shigjeta me boje te kuqe shkruan Dodona.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora