E shtune, 09.12.2023, 09:18 AM (GMT)

Kulturë

Mustafë Rugova: Lum si unë per Ty moj Zanë!

E enjte, 19.05.2016, 06:43 PM


Lum si unë per Ty moj Zanë!

 

Nga Mustafë Rugova

 

Sa  shume me ndodhi në kete jete

Me zana t'malit per me u zatete

Sa here dale n'livadhe e në stane

Bie ne pritë me keto virane

Rend me rend vijnë si orebardha

Herë jeshile e here te kaltra

 

Por ta leme tash kete rrefane

Dicka tjeter dashta me iu thane

Kam kujtu qe oret e t'bjeshkes

S'kane dallim njana prej tjetres

Po kaq shumë Njana m'ka idhnu

Sa..., s'po gjej  fjale me ju tregu

 

Ajo m'thote; - djale more djale

Me m'çu zoti  e me dashte

T'baj me fole Ty vet me veti

E t'del ashiku krejt prej qefi

Fort e keq jam idhnu me zanen

Gati  sa nuk ia kam sha nanen

 

Porse shpejt mu m'ra nermend

Me kete Zane me nrru kuvend

I tham une T'bekuemes n'vesh

Pse nuk lidhim ne nje bese

U zbut ora per t'madhen Perendi

Me t'shku menja se ra n'magji

 

E mas k'saj e lame me fjale

Prape me u pa e me çu mall

Me dashte zoti e me pase shnet

Kem me u kenaqe vjet e per-vjet

Hajt njatjeta moj Diell e Hane

Lum si une per Ty moj Zanë!

 

-Per ZemraShqiptare, nga Hollanda,mes-Maji 2016-(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora