E enjte, 29.02.2024, 09:39 PM (GMT)

Kulturë

Gëzim Llojdia: Aulona Inter Folk Festival

E diele, 15.05.2016, 06:59 AM


VLORA NËN PUSHTETIN E “AULONA INTER FOLK FESTIVAL”  NJË MANIFESTIM I JASHTËZAKONSHËM I FOLKUT EUROPIAN

Nga Gëzim Llojdia

1.

“Aulona Inter Folk Festival”  në edicionin e tetë, është njëri prej aktiviteteve  më të mëdha kulturore në jug të vendit  me pjesëmarrje nga shumë vende në fushën e trashëgimisë kulturore jo-materiale .Skena  e muzikës  popullore është një zhanër  i madh dhe i  gjallë i muzikës tradicionale dhe asaj popullore  në pothuajse  shumë qytete të rajonit mesdhetar, që ruajnë dhe kultivojnë traditat më të mira folklorike. Festivalet   muzikore popullore janë një pjesë e rëndësishme e traditës  dhe kryesisht skenës muzikore tradicionale. Ata shpalosin traditën kulturore të popujve të ndryshëm që ende ruhet dhe po trashëgohet   si dhe  u  japin qytetarëve traditën kulturore, artistëve  një shans për të shfaqur talentin e tyre në një audiencë shumë më të madhe .

"Çdo pranverë për  8 edicione, vitet e fundit, ky festival ka mbështetur, promovuar traditën kulturore shqiptare dhe të trevave shqipfolëse   si dhe atë të popujve të Ballkanit dhe më gjerë  të Mesdheut  ku shumë artistë popullore  kanë  treguar talentin e tyre të jashtëzakonshme.

2.

“Aulona Inter Folk Festival”  në edicionin e tetë u  zhvillua në tre ditë në qytetin jugor.

Në ditën e parë  12 / 05 / 2016    orën 19-oo    Sheshin “ Pavarësia”, Skelë dhanë shfaqet  e tyre, grupe muzikore

1.       Qendra Kulturore  Fëmijëve .

2.      Shqipëria,              Ansambli  “ Taip Madani”, Vlorë.

3.      Kosovë,             Trio Folklorike,    ( H. Gashi, F.Berisha, D. Gashi), Klinë.

4.      Bullgaria, Ansambli: “ ZAGORE “, Star-Zagore.

5.      Polonia,          Ansambli : “ MIETNIOËYACI “, Ëieliczka.

Në ditën e dytë  në dt  13 / 05 / 2016 në orën 19-oo    Sheshin “ Pavarësia”, Skelë perfomruan grupet muzikore.

1.       Grupi “Star Dance Folk .

2.      Shqipëria, Ansambli “ Syziu Folk Dance”, Lushnjë.

3.      Gupi Polifonik “ Buron kënga labe”, Athinë.

4.      Maqedonia, Ansambli : “ SHQIPONJAT”, Shkup.

5.      Kosova, Ansambli “ GURRA”, Gjilan.

6.      Italia,   Ansambli : “ Citta Di Castrovillari”, Castrovillar .

Në ditën e tretë dt 14 / 05 / 2016 në  .Ora 10-oo Defile e kostumeve, parakaluan në  bulevardin, “ Ismail Qemali”,    Vlorë – Skelë të gjitha grupet pjesmarrëse .Në Orën  11-oo Koncert i Festivalit në Ceremoninë e hapjes së Sezonit Turistik,  në Skelë. Koncert i madh me numra të zgjedhura nga grupet pjesëmarrëse përfshinte:

1.       Shqipëria.  Ansambli “ Çamëria”, Vlorë

2.      Maqedonia

3.      Shqipëria, Ansambli “Syziu Folk Dance”, Lushnjë

4.      Kosova

5.      Grupi Polifonik “ Buron kënga labe”, Athinë

6.      Italia

7.      Greqi

8.     Bullgaria

9.      Polonia

4.

Sejmen Gjokoli shprehet:Sot në qytetin bregdetar të Vlorës starton edicioni i 8-të i “Aulona Inter Folk Festival ,një nga festivalet më të bukur dhe interesant që zhvillohet n hapësirën mbarë shqiptare. Festivali hapet në datën 12 Maj,në skenën e sheshit“Pavarësia” në Skelë dhe mbyllet në 14 Maj, ditë kur në qytet do të kulmojnë veprimtaritë e Çeljes së Sezonit Turistik “ Vlora 2016”, organizuar nga Bashkia Vlorë.

Për  tri mbrëmje me radhë Vlora do të jetë nën mbretërinë e flokut ballkanik e europian, duke përcjellë këngët dhe vallet folklori ke që vijnë nga shtete të ndryshme të Ballkanit dhe Evropës :si Polonia, Italia,Kosova, Maqedonia, Bullgaria,Shqipëria. Shqipëria do të përfaqësohet nga ansambli  “Syziu Danc Folk “ , Lushnjë si dhe nga ansamblet “ Çamëria”, “Krahu i shqiponjës “Taip Madani” e “ Star Dance Folk” të Vlorës. Këtë vit në Festival, për herë të parë do të ngjitet në skenë s përshëndetëse dhe një grup nga emigrantët tanë në Greqi, grupi polifonik“ Buron kënga labe”që vjen nga Athina.

Në këtë edicion Kosova përfaqësohet nga ansambli i këngëve dhe valleve“ Gurra”, Maqedonia me ansamblin “ Shqiponjat”, Italia me ansamblin “Citta Di Castrovillari” të qytetit Castrovillari, Bullgaria me ansamblin “ Zagora” të qytetit Stara-Zagora, Polonia me ansamblin“ Mietnioëyaci” nga rajoni i Krakovës.

Festivali organizohet nga Qendra Kulturore “ Aulona” Vlorë. Për tetë vite me radhë ky manifestim i madh folku zhvillohet me mbështetjen kryesore të Bashkisë së qytetit duke qenë një nga aktivitetet kryesore të axhendës kulturore që pushteti vendor realizon në ditët e çeljes zyrtare të Sezonit Turistik. Festivali Aulona Folk mbetet një manifestim i jashtëzakonshëm i Folkut evropian dhe një promovim i veçantë  që qytetet bregdetare realizojnë në hapje të sezoneve turistike. Përmes këtij festivali, si askund tjetër, realizohet një gërshetim i bukur i turizmit kulturor me atë natyror; të  rërës, ujit të detit dhe freskisë së maleve për rreth. Edhe këtë vit organizatorët kanë programuar një axhendë të gërshetuar midis pjesës performuese e artistike në skenë, në rrugë, sheshe e mjedise të tjera në qytet por edhe vizita në objekte kulturore e historike si dhe në njohjen me rivierën dhe plazhet e Radhimës. Edicioni i Parë i këtij Festivali është mbajtur në vitin 2009 si një iniciativë private e shoqërisë civile për ti dhënë Vlorës një alternativë më shumë në zhvillimin e dimensionit kulturor të qytetit por edhe në shërbim të promovimit të resurseve të trashëgimisë kulturore e atyre natyrore. Si një nga vendet më të bukura e atraktive të brigjeve të Mesdheut. Referuar statistikave, përfshirë edhe edicionin e këtij viti, në Aulona Inter Folk Festival kanë marrë pjesë rreth 65 ansamble nga vende të ndryshme të Evropës  dhe vetëm si kontribut i këtij aktiviteti në Vlorë kanë patur rastin të vijnë mbi dymijë festivalistë që në fakt kanë qene edhe vizitorët e parë që i vijnë qytetit në pragun e hapjes së sezonit turistik.Festivali ndan si trofe  “Kupën e Festivalit” e cila deri tani ka shkuar në Sllovaki, Kroaci, Bullgari, Itali, Kosovë, Turqi dhe në Tiranë kur fitues u shpall Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore, imazhin e të cilit mban edicioni i këtij viti.Aulona Inter Folk Festival, për shkak të standardeve që realizon, është i njohur dhe certifikuar nga CIOFF si dhe për çdo vit i shpallur në kalendarin botëror të Festivaleve Folklorike.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora