E hene, 04.03.2024, 01:32 AM (GMT)

Kulturë

Keka: Gjenocidi i Perandorise osmane ndaj popullit arbnor

E merkure, 18.05.2016, 08:11 PM


Pengjet arbnore para sulltanit, nga kronika e vitit 1533

Rezolute mbi gjenocidin e Perandorise osmane ndaj popullit arbnor

Nga Gjon Keka

Duhet qe ne Parlamentet si ne Kosove ashtu edhe ne Shqiperi te miratohet nje rezolute mbi gjenocidin e perandorise osmane ndaj popullit arbnor. Poashtu edhe Parlamenti europian do te duhet te miratonte me pas edhe nje rezolute mbi njohjen e ketij gjenocid nga turqit ndaj popullit arbnor.

Historikisht dihet qe ky pushtuesi ka bere gjenocid dhe ka debuar nga trojet arbnore shume arbnor qe sot jetojn ne vende te ndryshme te botes.

Sot ndoshta kjo rezolute nuk behet per shkak se pushtetaret e Kosoves dhe Shqiperise jane vellazeruar me turq, por nje dite do te nodhe dhe kjo rezolute do te miratohet.

Gravura qe shihet ketu eshte nga kronikat e vitit 1533 dhe tregon se si dergoheshin para sulltanit pengjet dhe me pas i masakronin,ose i detyronin sipas ideologjise se tyre.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora