E premte, 01.12.2023, 04:31 AM (GMT)

Kulturë

Liman Zogaj: Qamil Foniqi - Shpirt tretur

E enjte, 28.01.2016, 06:56 PM


Liman Zogaj

Botime te Reja

ME POETIN E BUZEQESHJEVE TE DJEGURA

Qamil Foniqi

SHPIRT TRETUR,Poezi

Redaktor: Shaban Arifaj

Recensente:Ilire Zajmi

Botues: Klubi Letrar Internacional „Arif Shala“ Prishtine  2015

Si ti besoj vehtes/me kaq bagazh merie/Ecjes qe nuk peshon/sa i ceket me duket deti/,Kosove/Jam  vetem/ nje pike Gjaku /ne damarin tend…Jan keto vargje nga Vellimi Poetik Shpirt Tretur nga Poeti Qamil Foniqi.As me penden e vet,Poetet nuk arrin ta shkrehin gjithe koloritin e Luleve nga Fushat e Vendelindjes,As Dashurin qe ia falin Tokes e qillit te kalteret ,ku vete Krijuesi per here te pare ka Luajtur ne at toke-te shejte te kujtimeve,e per at qiell ku per her te pare ka shikuar Yjet e Diellin e Drites.Krijuesi  Qamil Foniqi,Na vie para Lexuesve ,si nje Personazh i nje Drame pa Skenografi,por ,Me perpjkeje qe Kostumet e Lojes ne Teatrin pa Kulm e pa Regjisor, ti vjelin nga Ylbri,qe edhe ai digjet ne Teatrin e Komedive Tragjike.Poeti Qamil Foniqi,Lindi me 1950 ne Fshatin Llozice,Malisheve,Kosove.Shkollen Fillore e mbaroi ne Fshatin e Lindjes.Gjimnazin e mbaroj ne Drenas.Ndersa Studimet i Ndjeki ne Gjuhe dhe Letersine Shqipe ne Universitetin e Prishtines.Gjat Kohes kur Poeti Qamil Foniqi, shkruante e botone krijimtarin e tij letrare ne shume Gazeta e Revista te Kohes,Punonte edhe Gazatar ne Radio Prishtine deri me 1990,kur Sunduesi i Eger serb mundohej ta ngulfat fjalen dhe zerin e Kultures Shqiptare.Pra ,Pikerishte Ketu fiolojne ti digjen buzeqesht Poetit te ri.Sepse ,mori udhen pa adres,ecjen pa ekuliber,nisi haprimin neper terr, dhe ne valixhen e kujtimeve mori Dashurin dhe dhembjen,Aromen e lululve nga livadhet e thata,Kengen e zogjve ne deget e lisave qe rriteshin nene diellin e drites…Qamil Foniqi Mori Udhen e Mergimit dhe u vendose ne Rotterdam te Holandes,ku edhe sot Jeton me Familjen e tij.

Libri Poetik „Shpirt Tretur“, Nga Autori Qamil Foniqi,Jo vetem qe na vie si perpjekje e pjekur  mire  me vlerat te mira Poetike,por eshte Pasuri e vlerave Te Letersise  sone te shkruar nga Autor qe krijojne e veprojne ne Mergat.Ne kete Vellim Poetik,qe nga Poezia e Pare „Prolog“ Ku Poeti Therret,klithe e betoehet:_Kosove/jam Vetem/nje pike Gjaku/ne Damarin Tend.E deri te Poezia e Fundit“Leter Varrit“ ku shkruan.-Varr dheu/tek ti Perfundojme/… Per Lexuesin secili varge vie me mjeshtri te mire artistike dhe me amanetin e pare dhe te Fundite per Dashurin me te sinqert per Token e qiellin e Atdheut qe aq shume her u shkrumua e u ngrit me Gjakun e Lirise.Ne Poezin e ketij vellimi „Mbahu Itak“,Poeti ,sikur Lexuesit i jep kushtrimin e qendrese edhe ne fillimet neper flake,edhe ne fundin e betejave te pergjakura,sepse Liria eshte  dekorata me mire ne te cilene merr kuptim vet dashuria dhe Jeta.-Mbahu Itake/Betejes qe s´merr fund/kesaj kohe tinzare.Mbahu Itake/Istikameve nuk na tradheton guximi/Fushave mbushur  lule gjaku.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora