E hene, 04.12.2023, 02:07 PM (GMT)

Kulturë

Drita Binaj: Një gotë verë për dolli

E merkure, 27.01.2016, 08:00 PM


Ballina e revistës Shqiptari me poeteshën Drita Nikoliqi Binaj (2016)

Drita Binaj

 

NJË GOTË VERË PËR DOLLI

 

Dhe gdhendi vargje lotësh me gëzime

Kjo më rebelon e falë pavdekësi

Në çdo çast jete.

Dhe të gjitha t’i falë Ty

Asgjë s’e ndaloj për veti

Kjo ndjenë e bukur më kaplon

Ndjehem se jam vet’ Mbreti...

 

Nuk dua varr as vdekje

Ku toka të më tretë

Dua të këndoj përjetësisht

O vargu im – shpirti im

Vetëm ti më mbete në jetë!

 

Sa herë qielli turbullohet

Më krijon tmerre jete

Sterrë lemerie tej për tej

Se humbën të vërtetat në paudhësi

E ligësi o vargu im

Morra shtegun

E mërzitur ktheva te ti!

 

Një gotë verë për dolli

Për të vërtetën veshur në zi

Me të mallkuarën djallëzi që

Mbretërinë e mban për mrekulli.

 

Ti mallkim stolisesh

Me dhimbjet e mija

Nga jetat e juaja azmati

Te engjëjt i dëbuat nga pabesia

Re e zezë kapluar ka njerzinë.

 

Të këndojnë me fjalë boshe

Por madhështore

Falën bukën e helmuar

Anekënd tokës arbërore

Ëndërr e tretur e vjedhur prore.(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora