E premte, 08.12.2023, 04:02 AM (GMT)

Kulturë

Mehmetali Rexhepi: Shpërpushje

E marte, 26.01.2016, 10:48 AM


Shpërpushje

 

Mehmetali Rexhepi

 

pas mjegullës

rrjedh thesari

i papërsëritur

i së pa çelurës

të pa velurës

avullim i vesës

së lakmisë

*

në emër të zymtësisë

i vë kazmën pemës

vurratën e kohës lëkurës

*

i hedh qindra lopata dheu

e mbulon për së gjalli

tej për tej atë zgot vertikali

*

thesarit të brishtë të djalërisë

e qeshura iu prarua

në një kornizë portreti të galerisë

erdhi karafili i buzëve

lotët e purpurit muzgjeve

diçka që s`dukej në pasqyrë

dhe i shartohej më e njoma

më e vezulluara fytyrë

fijet e tingujve

fije flokësh spikatur

njëri-tjetrit

erë ëndjesh spërkatur

lartësisë së dehjes

ngjyrave të tingujve dhe penës

andaj grishja e jetës

majave të galdimit të fletës

miklime fëshfërima rreshkësh

bistak puthjesh violine

pikime pianoje

rrëqethje dridhjesh të sigluara

mbi një korube

ku lëpiheshin derdhjet

lozonjare të (F)loçkës

*

puthjet e prekjeve skofiare

fërguan kumbimet e buta të luleve

sigluar në laurë telash

duke u fryrë melodive

thellësisë së honit të shpirtit

tingujt kishin nxjerr

thesarin e fisnikëruar

diçka e mrekulluar

përmasë e flluskuar

nga dehja buruar

*

kaltërsia e pemës

ia thithte ngjyrën penës

*

po të vjelja

do të vyshkeshe në dorë

*

pse të mos vyshkesh

në tëndin ishull

në tënden orë

*

i gjakuar do të mbetet

prushi nën hi

i ri ndezjes tjetër(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora