E shtune, 24.02.2024, 07:11 PM (GMT)

Kulturë

Dibran Demaku: Tingëllimë

E diele, 24.01.2016, 10:35 AM


Dibran Demaku

 

TINGËLLIMË

 

-Nëse s`kthehem në këtë tokë!-thoshte dikur një miku im

-Mos më numëroni ndër të gjallët, më dënoni me harrim!

Vitet ikën ai s`u kthye e la peng një premtim

larg nga toka që e lindi s`gjeti tjetër veç-mashtrim!

 

-Ruaju biro lakmisë!-thuhet në një Urti të vjetër

-Sa më shumë që të kesh-je më pak i vetëvetës!

S`deshëm këshillën të dëgjojmë-u nisëm rrugës tjetër

veç mashtrimit të përkohshëm-nuk i morëm asgjë jetës!

 

Larg diellit të vendlindjes, metropoleve nëpër botë

stisim vargje pa simbole, pa metafora,  me pak rimë

kërkojmë shteg e nuk e gjejmë, shuajmë dhembjen në një gotë

ëndërr-shpuar, shpresë-humbur, jeta ikën-Tingëllimë!...(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora