E diele, 14.04.2024, 06:08 PM (GMT+1)

Kulturë

Drita Lushi: E njëjta ngjyrë

E shtune, 23.01.2016, 05:55 PM


E NJËJTA NGJYRË

 

poezi

 

Sa herë thoje se më doje,

unë bëhesha e gjitha një zemër brenda teje,

bëhesha një dashuri e rrjedhshme

nëpër dejet e tua,

dhe ti, zbardhje netët,

vargje bëje për mua!

Pastaj më thoje:

“dashuria i bën të gjithë njerzit të shkruajnë poezi”.

por asnjë poet në botë, s’dinte të dashuronte si ti;

Ndërsa unë,

të adhuroja në heshtje, pa të thëne kurrë

“Të dua”

Por ti, dije të lexoje ?do fije floku tek mua,

Ti më lexoje ?do qelizë të epidermës!

dhe ?do lëvizje të buzëve.

Ndersa mua, me mjaftonte vështrimi…

Sa herë shiheshim në sy,

Ata merrnn të njejtën ngjyrë!

***

@ Drita Lushi

Mbrëmje, 22 janar/2016(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora