E premte, 14.06.2024, 03:52 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Parajsa

E enjte, 31.12.2015, 01:53 PM


Luan Kalana

 

PARAJSA

 

Kur flas me ty, enderrat marin fluturim,

sa do larg te jesh, te shoh ne sy,

dridhem si purteke zemra reh me shpejt,

muskujt ngurtesohen, ngihen perpjete,

gjoksi  vlon, afsh te nxehte.

 

Dergome nje fjale, falme nje puthje,

ne burg ne qeli, me ka myllur kjo dashuri,

dhuroma zemren, te fal kenaqei, lumturi.

Mos  druaj, nuk je ti, te flet  shpirti ,

je lule qe çel, mermete dil nga uji,

do diell Ti, do ngrohtesi.

 

Te ndjej, po digjesh, vullkan qe shperthen,

fluturo , kerko liri, le te flase trupi,

ti po derdh mjalte, derdhu ne zgjoje

falju parajses tretu ne dashuri.!!!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora