E merkure, 17.04.2024, 11:20 PM (GMT+1)

Kulturë

Vjollca Pasku: Djalli dhe muza

E marte, 23.09.2014, 06:09 PM


DJALLI DHE MUZA

 

Poezi nga Vjollca Tiku Pasku

 

Në sheshin e litarit mbushur me njerëz,

djalli akuzoi muzën mbuluar me vello,

-Je binjakja fallco e muzës së vërtet,

ke flokë të lyer me tokë,

zë të huazuar me qiell,

dhe trupin shtrënguar me korse!

 

-O njerëz –u lebetit muza,

flokët e mi janë rritur

në ujin e lumenjve të virgjër të lashtësisë,

zëri im ka dridhjet e harpës së Orfeut,

trupi im ka jermin e mistershëm të dashurisë,

jam fryma që qëndron në poetët.

 

-Të kryqëzohet -ulëriu djalli duke ndezur turmën.

-Pse s’më  zbuloni ?-thirri muza e dëshpëruar

dhe ndërkohë kur velloja prej erës së vërtetë ra,

shkëlqejnë sytë e bukur të saj si diamante,

ku morën ndriçim gjithë ngjyrat e botës.

 

Teksa sheshi menjëherë u zbraz,

ngeli djalli i zi i ngrirë pa gaz.

Muza u bë flutur në shpirtin e poetëve,

dhe djalli kurrë s’mundi ta kap(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora