E merkure, 17.04.2024, 10:58 PM (GMT+1)

Kulturë

Ku dallojnë Rexhep Qosja e Isamil Kadare?

E shtune, 20.09.2014, 04:41 PM


Si përgjegje pyetjes së Qosjes: Ku dallojmë unë e Kadare?

Nga Rrahim Sadiku

Rexhep Qosja mendon se i gjithë populli duhet të krenohet me të.

Ismail Kadare krenohet me popullin e tij,

2. Rexhep Qosja ka bindje se shqiptarët janë tashmë plotësisht orientalë.

Ismail Kadare e dokumenton se shqiptarët ishin dhe kanë mbetur popull evropian.

3. Rexhep Qosja nuk pajtohet me shumë teza antishqiptare, po nuk i tejkalon dot ato me punën e tij.

Ismail Kadare rrënon tezat atishqiptare dhe para botës shpalos të kaluarën dhe të sotmen, realitetin historik shqiptar.

4. Rexhep Qosja ka bindjen se tek ai lidhet universi i njohurive shqiptare.

Ismail Kadare ndërton universin e njohurive shqiptare.

5. Rexhep Qosja ka bindjen se bota duhet të shkojë për të biseduar me të.

Ismail Kadare, me shkrime e me veprimtari të tjera, bisedon me botën.(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora