E premte, 19.04.2024, 11:43 PM (GMT+1)

Kulturë

Drita Lushi: Të pathënat…

E premte, 19.09.2014, 07:55 PM


Drita Lushi

 

Të pathënat….

 

I dashur!

Kemi lënë shumë fjalë pa thënë,

e jemi dashur qetë unë dhe ti;

Unë hesht gjithnjë kur zemërohem

E ngazëllimin çel si maj, në dashuri!

 

Papritur, nis e flas e them gjithë të pathënat

Të pëshpëris,

Dhjetë

Njëqind,

Njëmijë…

Ti, me sy arrin të futesh brenda meje

E buzët mi ndal veç me një vështrim…

 

Pastaj nis edhe betohesh

“Ti je e vetmja histori e dashurisë”!

kur Unë dyshuese të shoh në sy…

Ti shpejt e shpejt ca flokë me shpupuris.

 

Unë rregulloj balluket ballit,

E fjala në buzë më vjen vetiu;

“Unë historia jote e dashurisë?

Ti je dashuria që po shkruaj në timen histori..”

 

“ Prit… mos u lumturo kaq shumë…

Sepse, di të jem dhe djall kur duhet,

e jo veç ëngjëll unë…”

 

- Në rregull?

 

Shtator, 2014(Vota: 10 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora