E hene, 27.05.2024, 07:27 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Kastriotët vinin nga fisi i mbretit Pirro

E enjte, 18.09.2014, 07:51 PM


Gjon Keka : Kastriotët vinin nga po i njëjtit fis i mbretit Pirro

Fisi i Gjergj Kastriotit është një nga fiset më të vjetra të Epirit apo Arbnisë, prejardhja e Kastriotëve shpesh ka patur diskutime, dilema dhe teza të ndryshme, por një gjë është e vërtetë dhe e argmunetuar historikisht se familja e Kastriotit vjen nga një fis i lashtë Epirot nga po i njëjti fis që vinte edhe mbreti Epirot Pirro.

Në lidhje me këtë një argument plotësues e nënvizojnë edhe autorët H. Anslem dhe A.Geuffre, në një nga veprat e tyre të viteve 1596 dhe 1695 ku shkruan se,“...sein Vater ist ein Fürst in Epirus und Albania gewesen, hieß mit Namen Johan Castriot, und war sein Ursprung von alten Stammen Emathia, welche von dem alten Epirotische König Pyrrho herkommen...“.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora