E enjte, 23.05.2024, 12:39 PM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Sadulla Zendeli Daja

E merkure, 17.09.2014, 07:04 PM


Sadulla Zendeli Daja

 

HESHTJA

 

1

 

Heshtja mbulohet

Me eskavator rëmohet

Shungullon gjithmonë

Era e qetë zë lëshonë

Bari i njomë loton

Zogjtë cicërojnë

Thërrima buke kërkojnë

 

2

 

Njerëzit ecin në heshtje

Asnjë zë nuk dëgjojnë

I hedhin një sy heshtjes

Asnjë fjalë nuk e thonë

Këmbësorët kalojnë

Këngën e ndalojnë

Ndalen dhe me heshtje

Këngëtarët i nderojnë

 

3

 

Njerëzia lind e rritet

Rruga e heshtjes përsëritet

Armiku vjen më këmbë

Dhe pa kokë shkon...

Heshtjen me eskavator e mbulon

Vendi dhe heshtja dëshmojnë

Se historia ngjarjet i shënon

 

 

LUMI

 

1

 

Tre lumenjtë bashkohen

Ecin bashkarisht

Me njëri-tjetrin përqafohen

Rëra mahnitet e s’trishtohet

Uji i kulluar nuk turbullohet

 

2

 

Nga shkon gurët i mbulon

Uji i kristaltë shkumbon

Dallga mbi gurët

Si ujë gurre gurgullon

Ec rrugës së vete

Kushdo mund të kalojë

Lumi askend nuk e pret

Shkuma e tij e bardhë

Gurët i bashkon

Kurreshtjen e lëmon

 

3

 

Gurgullimë shekujt dëgjojnë

Në anën tjetër dy lumenj

Me të tretin bashkohen

Ecin e shkumbohen

Ditë e natë ecin

Dimër e verë pa ngecur

 

4

 

Shtërngata, murlani e tufani

Dhe as tërmeti s’i ndalon

Në male e fusha gjarpërojnë

Historisë gjurmët ia tregojnë

 

 

DEMONSTRATA

 

1

 

Përforcohet  Qëndresa

Njerëzit shtërngojnë duart

Dhe lidhin Besën

 

2

 

Dalin në shesh e brohorasin

Flamurin me shqiponjën

E ngrejnë lartë

Flamurin e okupatorit

E djegin në flakë

 

3

 

Kërkojnë lirinë okupatori ua ka marë

Dolën trimat Kosovën ta lirojnë

Djem e burra gra e t´moshuar

Armikut i dolën ballë për ballë

Kërkojnë Kosovën e pushtuar

Nga gjaksorët e mallkuar

 

 

DHUNA DHE DHUNIMI

 

1

 

Dhunuan gra e vajza

Në këtë shekull të pabesë

Ushtria famëkeqe sllavjane

Me hijenat e tërbuara kaukaziane

 

2

 

Maskarenjtë e Leninit, Stalinit e Putinit

Sot si lypsarë shtrinjë duart e pajtimit

Europën e Bashkuar ta mashtrojnë

Që rusofonët sërish Kosovën  ta pushtojnë

 

 

MOSBESIMI ËSHTË SHPËTIMI

 

1

 

Lexo historinë tonë të lashtë!

Sa masakra mbi shqipëtarët janë ushtruar!

Mos i beso okupatorit sllav të mallkuar!

 

2

 

Shpëtimi është në dorën Tuaj:

Shqiptar e Boshnjak’ të bëhen ushtarë

Ta mbrojnë vendin e të parëve tanë

Nga sulmet e shtrigave sllavjane

Që na i lënte fëmijët pa baba e nënë.

 

3

 

Shqiptarët si një trung i bekuar

Në vendlindje dhe mërgatë

Bëhuni  ushtarët e këtij shekulli

Mos lejoni kurrë më t´na okupojnë

Banditët ardhacakë të Beogradit

Me përkrahjen e bushtrave t‘Kaukazit!

 

 

LUFTA, NJERIU DHE TRADHËTIA

 

Lufta dhe tradhëtia

Vijnë papritur dhe pa i thirrur

Okupatorët njerëzit i rrethojnë

Me bajoneta e plumba i shpojnë

 

2

 

Luanët hekurat i shkatërrojnë

Nga dyert e armikut t’shpëtojnë

Zullumqarët i mundojnë

Armiku tradhëtarët e vet s’i harron

Me medalje të arta i dekoron

 

3

 

Tubohet shqiptaria

Me sëpata e kosa dhe shpata

Me pushkë, mitraloza e barotë

Armikun e dëbon nga kjo botë

Historia dhe të parët tanë

Këtë truall na e kanë dhënë

Tokë e bekuar kreshnikësh

Me gjak dëshmorësh të rënë

 

4

 

Tradhëtarët e pabesë

Japin shenjë për shpresë

Njeriu lind dhe vdes...

Tradhëtinë nuk e harronë

Tërë jetën pas i shkonë

 

5

 

Bënë çmos dinakëria e këtij shekulli

T´i humbë shenjat e tradhëtisë

Emigrojnë si misionarë të  lavdisë

Na shtrirren si atdhetarë të devotshëm

Kureshtarë të bashkimit

Në zemrën e zezë të tradhëtimit

 

6

 

Mërgimtarëve pluhur në sy u hedh

Duke i mashtruar këta hallexhi

Mërgimtarët durojnë duke duruar

Me hapa të gjata pas u shkojnë

Tragjedinë e mëmëdheut kurr s’e harrojnë

Në dosje tradhëtinë e shënojnë!(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora