E hene, 24.06.2024, 11:55 PM (GMT+1)

Kulturë

Alketa Stefania Caca: Ditar jetim

E premte, 12.09.2014, 06:59 PM


Alketa Stefania CACA

 

DITAR JETIM

 

Dita ime, jeshile e lodhur,

dielli më ka kthyer kurrizin,

deti ka rënë në humnerë,

grimca fjalësh në sherr me dallgët e tij.

Gjumë lakuriq në krahët e një korbi,

tik - taku i thatë i natës - ditë

ngjan me epshin e fluturës,

zgërdhihet para vdekjes,

sikur të fton në krahët e lumturisë.

 

Vrapoj me hapin e psherëtimës sime,

të shpëtoj sytë e mbyllur shuk,

si letrat e zhubrosura të Pushkinit,

si dashuritë e mjegullta në dimër e vjeshtë.

 

Ditari im sot u ndje jetim,

asnjë laps, gishtat u mpinë,

shkronjat brodhën kuturu

në frymë të plasaritur...(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora