E marte, 25.06.2024, 12:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Ndue Lazri: Antitezë mëngjesi…!

E premte, 12.09.2014, 06:52 PM


Ndue LAZRI

 

Antitezë mëngjesi…!

 

Bashkë me kafenë e mëngjesit tim,

gjerb lajmet e para të gazetave;

Të hidhura,

aq sa më bëjnë të shtoj dozën e sheqerit në të…

“Kriza, hodhi në rrugë edhe dhjetëmijë të papunë”,

“Një shqiptar ra “heroikisht” në Siri”,

“ Katër murgesha i dhunuan dhe kokat ua hodhën përdhe,

gijotina është copëzuar në qindra hanxharë në duart e fondamentalistëve të pafe…”

 

Lajme, që ngjishen si re të zeza.

Në autoradio vë një muzikë gazmore,

po edhe ajo, tretet asfaltit autostradës së jugut,

ku ndodhin aksidente…

 

Pastaj…

Pastaj, ëmbëlsia e zerit tënd n' telefon,

më kujton që jeta s’ka veç lajme gri…

Ajo tringëllimë, më kujton që je dhe Ti...

 

Gëzoj..

Qesh…dhe vazhdoj, rrugëtoj!(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora