E shtune, 15.06.2024, 07:24 PM (GMT+1)

Kulturë

Xhavit Gasa: Buka e nënës

E hene, 15.09.2014, 06:49 PM


Xhavit Gasa

 

PYETJE-PËRGJIGJE

 

(Pyetje)

 

Ti poet?

Më pyesin,

mua shpesh!

 

(Përgjigje)

Mos,

t'ju vijë habi,

kam lind i tillë!

 

Isha,

bimë e njomë,

në këtë toke!!

 

Pa ujë

i lanë,

 rrënjët!!!

 

S'i lanë,

të rriten

degët!!!

 

Jetova,

rrënjën,

se thau toka!

 

Degët,

s'u thyen,

nga rrebeshet!!!

 

Ishim,

shumë bimë,

vdekjes i bëmë sfidë!!

 

 

XHEPE GASA

 

Nuk qenka e lehte,

te gjeshe fjalet,

e ti vendosesh ne rrjesht,

kur flitet per Xhepe Gasen!!!

 

Sepse ishte fjale-pak,

pune-shume Xhepe Gasa,

t'i nxjerje atij nje fjale,

sikur te shkepje nje gure nga rrasa!!

 

Nuk u mposht ky burre,

nga kercenimi i fashisteve,

as kur e lidhen kembe e duar,

torturat cnjerzore te komunisteve!!!

 

E kush nuk e permend,

per fjalen e tij te mbajtur,

me buke, kripe e zemer,

deren e konakut te hapur!!!!

 

 

BUKA E  NËNËS

 

Në magjen e drunjtë,

nëna miellin hidhte,

me mjeshtri e bënte brume,

gatuante bukën plot shije!!!

 

Sa më mer malli,

për bukën e shijëshme,

të gatuar nga dora,

e ëmbël e nënës time!!

 

Kuzhinat as restorantet,

nuk e zevendësojne asnjë herë,

shijen e bukës gatuar në magje,

me saç e çerep të pjekur!!!

 

Sa e shijeshme dhe ëmbël,

buka gatuar nga dora nenes!!!(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora