E merkure, 22.05.2024, 03:53 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Sot, imi, i miri atdhe?

E merkure, 17.09.2014, 07:00 PM


Jusuf Zenunaj

 

SOT, IMI, I MIRI ATDHE?

 

Prej pushkëve të lirisë t' Adem e Hamëz Jasharit

armiku u çmend, dogj fusha e malin,

preu pleq e fëmijë e nëna shtatzëna

deri n'kup t' qiellit dëgjoheshin vaji e gjëma

Kur gjêma e vaji e pushtuan atdheun

kushtrimi u dha si n'kohë t' Skënderbeut

prej ramjes së muzgut e derisa zbardhi dita

malet u mbushen me mijëra djem e çika

nga e gjithë Europa edhe Amerika

prej Zelandës së Re e tek Australia

nê luftê me shkja e gjithê shqiptaria

mbas lum-gjakut rrezatoi liria.

Mbi lot e tharë e buzët e përgjakura

hijeshi morën si dita edhe nata.

Nê tokën e shkrumbuar mbin gjethe e bar,

Dardania e vjetër filloi frymë të marrë.

Për miq e armiq u shtrua sofra!?

...ilaç e pelim sollën nga e gjithë bota

e sot imi, i miri atdhe

me vetveten punët si ke?!(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora