E marte, 23.04.2024, 09:36 AM (GMT+1)

Kulturë

Agim Gashi: Mirësevjen Papa Frençesku

E premte, 19.09.2014, 07:31 PM


AGIM GASHI

 

MIRË SE VJEN PAPA FRANÇESKU

 

I

Toka e Arbënit po e merr freskinë

Nji puthje tjeter po i vjen nga Zoti,

Po të Shejtnon Papa Frençesku

Ma i mire me tu ba moti.

 

Pas Papa Palit, Shejtnisë së Tij,

Që u përkul, puthi Arbninë,

Po na vjen Papa Frençesk

Të na Shejtnon për Ardhmëninë.

 

Këtë tokë sublime të lashtë të Zotit

E mbushun plot me histori,

Jetojnë tri fe plot tolerancë

Me dashuni për ardhmëni.

 

Po vjen Papa në kohë t´vështira

Jo rastësisht zgjodhi Arbninë,

Me nji puthje të kësaj toke

Me na e përkujtue historinë.

 

Po vjen Papa Shejtnia e Tij,

N´tokë sublime të Skënderbeut,

Qeshni nuse e qeshni vasha,

Rreze dirite po i vijnë atdheut.

 

Ti dalim para, ta presim bukur,

Si shqiptari që e ka traditë,

Mysliman, ortodoks e katolik,

Mikun e Madh për me e pritë.

 

Mirë se vjen Papa Françesk

Mirë se vjen o ardhsh i bardhë,

Të dergon Zoti n´toka shqiptare

Me i Shejtnue për të mbarë.

 

Eja Ti,  na sjell Uraten,

Të Klementëve varg e vi,

Të Nanë Terezës e Papa Palit,

Me u bashku kjo tokë Arbni.

 

II

O i dashtun Papa Françesk

Të bi n´gjuj e të Lus si Zotin,

Na ndihmo ti ndrrojmë pushtetet

T´u vjedh atdheun na ndrruen dhe motin.

 

Jem´ çlirue nga anmiqët

Që me shekuj na kanë robnue,

N´pushtet tash erdhën Karaxhozat

Çdo gja t´shqipes t´u e shkatrrue.

 

Vrajnë e vjedhin, shesin atdhuen,

Na e moren bukën buzgoje,

Kësi pisa e kësi tradhtar

Nuk kanë pas kurr këto troje.

 

Kno Uraten o Papë Françesku

Kno Uraten për dashuni,

Për tolerancë në mes të popujve

Si në botë ashtu n´Shqipni.

 

III

Për Shqipninë vjen ditë e madhe

Vjen e dielja me plot dritë,

Dilni nuse, pleq e plaka

Papë Françeskun me e pritë.

 

Dilni gra, vasha e burra,

Të tri fetë plot dashuni,

Se Papë Françesku nga Vatikani

I jep Uratë Nanës Arbni.

 

Lutja e mbramë i dashur Papë

Ta ban populli e fmija n´djep,

Unë t´përkulem përgjithmonë

Të ma pranoni Kosovën shtet.

 

19.09.14

Düren(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora