E shtune, 25.05.2024, 03:11 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Zenel Çeliku: Rruge me emrin e Heroit Kembetar hungarez

E premte, 28.09.2012, 06:27 PM


Nje nga ruget me kryesore te Tiranes, merr emerin e Heroit Kembetar hungarez- “Janos Hunyadi”

Nga Zenel Çeliku

Sot,ne pranine e Kryetarit te Bashkise te Tiranes-Lulzim Bahsa, te Zv.Kryetarit te Bashkise te

Budapestit- Miklós Csomós,te Ambadadorit Hungarez ne Tirane- Janos Huszar,edhe te Ministrit te

Kultures-Aldo Bumci,u organizuar nje ceremony mjaft e bukur ,aq edhe dinjitoze,per emertimin e ruges

“Janos Hunyadi”.Sot kemi emertuar nje nga ruget me kryesore te Tiranes,me emerin e Heroit Kombetar te

Hungarise-“Janos Hunyadi”.Eshte nder dhe respect per neve qe ky emer shume I repsktuar per popullin

hungarez,sot e titje te jete ne mes nesh.Kjo ceremony ,do te shoqerohet me nje ceremony te ngjashme

edhe ne Budapest, me vendosjen e shtatores së Heroit tonë Kombëtar-Gjergj Kastrioti Skenderbeu, në

një nga sheshet kryesore të Budapestit. Përveç statujës së Skënderbeut në Budapest, do të emërtohet

shumë shpejt në distriktin 12 të Budapestit, sheshi me emrin “Nënë Tereza”.Pa dyshim,ky është një

moment për të festuar me krenari miqësinë e hershme ne mes dy pupujve tane,nderkohe edhe per nje

bashkepunim te ngushte ne mes Shqipërisë dhe Hungarisë-tha Kryebashkiaku Basha.Me tek,Kryetari I

Tiranes tha,për dy qytetet tona, domethënia e këtij akti, përkthehet në një marrëdhënie më të ngushtë,

me përfitime të drejtpërdrejta për qytetarët tanë. Ne duhet te mësojmë nga përvoja e Bashkise se

Budapestit,duhet te marim shume nga ky qytet i lashtë, imadh dhe të bukur të Evropës Qendrore.Në sfida

të përditshme që jane menaxhimi i trafikut, transporti publik, planifikimi urban, shërbimet e të

tjera, presim që investitorët e Budapestit, të jenë më të pranishëm në Tiranë, në të gjithë sektorët e

ekonomisë së qytetit tone.Keshtu do te sigurohet një dinamikë më të madhe të marrëdhënieve miqesore-

ekonomike, që pa dyshim shndërrohet në vlera ekonomike dhe në punësim –thekspoi Basha.Duke iu referuar

kesaj ngjarje te dites,e cila duket e nje rendesie te vacante,duhet te theksojme se,ka ardhur koha qe

miqesia e hershme shqiptaro-hungareze,te mare rendesine s esaj historike.Shqipweria dhe hungaria kane

histori te vjetra qe I bashkojne.Ka ardhurkoha qe biznesi dhe investimet hungareze,te jene perezente

ne Shqiperi,ashtu si disa vite me pare,ka ardhur kohe qe investimet hungareze te thone fjalen e saj te

fuqishme ne ekonomine shqiptare.Duhet te besojme se miqesia dhe bashkepunimi ekonomik Shqiperi-

Hungari,do te mare vendin e tij respektiv ne te dyja bvendet tona.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora