E premte, 21.06.2024, 06:06 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Ftoheni në ''Takimet e Dom Mikelit'', 22.09.2012

E marte, 11.09.2012, 07:11 PM


TAKIMET E DOM MIKELIT
XXIII
(1990 – 2012)

FTESË – INVITATION
Stubëll e Epërme,
22.09.2012

Znj/Z....

Ftoheni të merrni pjesë në manifestimin tradicional kulturor e shkencor “Takimet e Dom Mikelit”, që do mbahet në Stubëll të Epërme (Viti), më 22. 09. 2012, me fillim në orën 10:00.

Këshilli Organizativ

You are cordially invited to take part in the traditional manifest “Dom Mikeli’s Meetings”, will begin in Stubëll e  Epërme (Viti), on dt. 22. 09. 2012,  at 10:00 h.

Organizational Committee

P R O G R A M I

08:00 h: Nisja nga Prishtina (autobusi pranë Katedrales)

09:55 h: Fjala e organizatorit dhe e Kryetarit të Komunës së Vitisë, z. Nexhmedin Arifi

10:00 h: Tribuna shkencore: “Shqiptarët, 100 vjet pas Pavarësisë”

Zyra e Presidencës e Republikës së Kosovës

Zyra e Kryeparlamentares së Republikës së Shqipërisë

I. Kumtesat   
      
Islam Lauka,  (ambasadori i Shqipërisë në Prishtinë)

Antonio Bellushi, arbëresh nga Italia (Fasnitë - Kalabri)
 
  Ali Ahmeti, Maqedoni

Ragmi Mustafa,  Luginë e Preshevës – Kosovë Lindore
                                              
Mehmet Bardhi,  Mali i Zi
                                        
Shpëtim Idrizi, kryetar i PDIU (përfaqësues i çamëve)

Anton Quni - Brigada 138 “Agim Ramadani”

II. Bekimi i Flamurit Kombëtar (Imzot Dodë Gjergji, Ipeshkëv i Kosovës)

Nënshkrimi i Deklaratës...

Ndarja e çmimit “PAVARËSIA”, Ibrahim RUGOVËS, postmortem

11:15 h: Ora e Madhe Letrare
12:00 h: Ndarja e çmimimeve: “Agim Ramadani”,  për tri poezitë më të mira; “Shën Jeronimi Ilir” (për tri poezi të tjera të   vlerësuara nga juria profesionale); “Akil Koci”, për kontribut në fushën e muzikës; “Ceshk Sh. Ukaj”, për angazhim në fushë të arsimit, në nivelin komunal.

12:15 h: Programi argëtues (këngë e valle me motive nga hapësira gjithëkombëtare: arbëreshe, çame, këngë për Pavarësinë – Ismail Qemailin...  Marrin pjesë këngëtarë e ansamble)

12:50 h: Koktej(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora