E diele, 21.07.2024, 12:00 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Mustafë Rugova: Geert Wilders humbet zgjedhjet

E enjte, 13.09.2012, 07:08 PM


Nje prononcim i liderit te PVV-se(Partia e Lirise) per mediat holandeze, lidhur me zgjedhjet Parlamentare te mbajtura dje ne Holande.

Lideri radikal, siç e kualifikojne mediat ketu, i njohur jo vetem ne Holande per idete e tij te guximshme, sot çuditerisht ka humbur lik pergjysme numrin e vendeve ne Paralamentin holandez. Per me shume po ju le ne shoqerim te asaj se çfare thote ky vete per humbjen e tij.

Udheheqesi i PVV-( Partia e Lirise) Geert Wilders deklarohet para anetaresise se vet qe zgjedhjet  Paralmanetare i ka humbe karshi dy partive PvdA (Partia e punes) dhe-VVD (Partia Demokratike e Lirise).

Ai e pranon qe ne keto zgjedhje ka pesuar nje renje te rende. "Ne si parti PVV kemi humbur keq. Sot jemi nje hap mbrapa, neser do t’i lepijme plaget tona",  u thote aderuesve te kesaj partie ne nje nga  restorantet  ne Den Hag.

Megjithe kete humbje ai i drejtohet aderuesve te kesaj partie me je apel inkurajues:" Ky eshte vetem fillimi. Beteja per te ardhmen ne pushtet eshte me forte se çdo here. Ditet me te mira per Partine tone i kemi para nesh."

Sipas te dhenave te exitpoll tashme ai ka te fituara 13 vende ne Parlamentin holandez, 11 vende me pak se ne zgjedjet e kaluara.

Te dhenat ne gjuhen holandeze i kam marre nga ky portal:www.powned.tv(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora