E diele, 03.12.2023, 02:03 AM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Të mëshiron, natyrisht...

E marte, 07.08.2012, 06:33 PM


Kozeta Zylo

Të mëshiron, natyrisht...

Nuk dua sytë që të më lodhen,
Ose më mirë mos dërgo fare,
Se jo çdo gjë që shkruan lexohet,
Me dorën tënde “vdekjen” shpalle...

E di që duhesh për ca të “shtëna”,
Nëpër mediume që gërrhasin,
Të mbushësh fletat me lavdërime,
Sa t’i quash këngë dhe kur pëllasin…

Dhe ku për dreq sot të lexova,
Dhe pse Paqe kishja me qiellin,
Ishte e thënë të të takoja,
Në rrokopujën e Internetit...

Nuk ka më keq se servilizmi,
Kur të vërtetës i bën bisht,
Paçka se Hëna qesh me të madhe,
Të mëshiron, natyrisht...

6 Gusht, 2012
Manhattan, New York(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Keze Kozeta Zylo: Bisedë me nipin e Ilia Dilo Sheperit, z. Eduard Dilo Kozeta Zylo: Dhe rrojnë vdekëtarët... Keze Kozeta Zylo: 4 vjetori i Shoqatës Mjekësore Keze Kozeta Zylo: Zëri i vargut të Ali Podrimes lëshon tinguj qiellorë me fuqi hyjnore... Kozeta Zylo: Vetëm Gjuha Shqipe në Diasporë na lidh me Kombin, siç lidh dhe zhvillon “umbilical cord” bebin me nënën… Keze Kozeta Zylo: Shqiptarët Kuq e Zi morën pjesë gjallërisht në Paradën Internacionale në Manhattan Kozeta Zylo: Bisedë me shkrimtaren ish të internuar znj. Bajame Hoxha - Çeliku Kozeta Zylo: Lamtumirë nga Nju Jorku, Pano Taçi Keze Kozeta Zylo: Udhëtonit ju Hyjnesha… Kozeta Zylo: Kryevatrani zemërzjarrtë, tepelenasi Shefqet Kamber Bënça Keze Kozeta Zylo: Lamtumirë poetit të Kosovës! Keze Kozeta Zylo: Aktivisti i shquar z. Mark Gjonaj shpalli zyrtarisht kandidaturën për në Asamblenë e Shtetit të New Yorkut Keze Kozeta Zylo: Festa e 7 Marsit dhe 80 vjetori i ditëlindjes së shkrimtarit të shquar z. Naum Priftit Keze Kozeta Zylo: Bisedë me përkthyesin e mirënjohur anglez z. John Hodgson Keze Kozeta Zylo: Kujtimet si fletëz libri Keze Kozeta Zylo: Koncert i muzikës klasike në Manhattan për 4 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës dhe 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqiperisë Keze Kozeta Zylo: Të mjaltat kujtime Keze Kozeta Zylo: Bisedë me poetin nga Vlora z. Dalan Luzaj Keze Kozeta Zylo: Jam kalorësi i erës... Keze Kozeta Zylo: Ismail Bej Vlora

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora