E shtune, 18.05.2024, 08:25 AM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Halit Elshani: Manifestim i shkelqyer i shkollës ''Enver Hadri''

E diele, 22.04.2012, 02:21 PM


MANEFESTIM I SHKELQYER I SHKOLLËS “ENVER HADRI” NË SMERKOVNICË TË KK-VUSHTRRI

Nga Halit Xhemë Elshani

Ky manefestim sivjet bëhët në:71 vjetorin e lindjës,21 vjetorin e vrasjës,31 vjetorin e organizimit një javor në përkrahjën e Demostratave të studentve në Kosovë dhe katër vjetorin e Pavarësis së Kosovës.

Sot ishte ditë feste në shkollën nëndëvjeqare “Enver Hadri”në Smerkovnicë të Komunës së Vushtrrisë.Holli dhe koridori i shkollës ishte i rregulluar si as një here më paraë.Ishin present përveq arsimtarëve,nxanësve, prindreve  , drejtoratit të arsimit,  z.Lirie Ferizi,një Shkodrane e martuar në Vushtrri dhe mergimtarët e ardhur apostafat nga Belgjika.Pra këtë manefestm e nderuën: Riza Budakova bashkëveprimtar i ngusht i Heroit Enver Hadri,Ajshe Hadri e veja e Enverut,motra e tij Nediha dhe Feti Grapci si dhe Halit Elshani autor i librit:”Çeta e Brukselit(Mendime dhe opinione).Me intonimin e hymnit fillojë ky manefestim.Moderatorja ia dha fjalën drejtorit të kësaj shkolle z.Enver Musatafa,i cili beri një përmbledhje të punës,suksesi të kësaj shkolle.Kjo shkollë daton qe nga viti 1924.Kjo shkollë nder më të vjetrat e mban emrin e Heroit Enver Hadri i cili  e institucionalizojë çështjën e pa zgjedhur shqiptre nëpër mes Rrezistencës Kombetare Shqiptqre”Enver Hadri” qe botohej në dy gjuhë,organit të saj “Zeri i Kosovës”,nëpëmes rrezolutave,të cilit fatkeqesisht këtë rrugë ia pren barbarisht duke berë atentat në Bruksel,pra u flijue për kazën kombetare në Bruksel.

Duke marr fjalën Nediha Grapci  motra e Enver Hadrit në mes tjerash tha;”Të nderuar arsimtar dhe nxanës të shkollës,kam nderin të jem në mesin tuaj,më gëzim e presi këtë ditë qe edhe ju do ta festoni më mua ditlindjën e Heroit tuaj dhe Herojt tim krenar. Jam e gëzuar qe ju jeni ata qe keni çmuar dhe me krenari mbani emrin e Enver Hadrit dhe se ju jeni ata qe do të mburreni më punën e tij drejt lirisë tonë.Me lejoni tu lexojë disa vergje të tij:Lirija është sukses

O ende nuk e kam përjetue

Ajo sit të isha

Një e zgjatur dore,

Ndaj deri në fund

Do të përjetoja

Agonin time!

E ju nxanës të dashur,ju jeni ata qe e përjetoni lirin e suksesin e tij.Prandaj liria do të përjetohët më pasurimin e dituris tuaj.Gezuar dita e shkollës Enver Hadri! Më pastaj ju dha fjala shokut më të ngusht të Enver Hadrit,Z.Riza Budakova:Të nderuar pjesmarrës në kët ditë të bekuar,ju përshendes nga zemra për sukset e kësaj shkolle.Falenderojë zotin qe jam gjallë,falenderoj autorin e librit Çeta e Brukselit prof..Halit Elshanin,i cili është marrë më zabrdhjën e veprimtarisë se ndritur të Enver Hadrit.Une e kam pasë shokë e vëlla edhe nga fakti se qe të dyve na i kan pushkatue babalarët më 1945,jemi rrit jetima.

Duke përshendet të pranishmit autori  librit evokojë punën dhe paralajmroj se shpejti do dal edhe libri  dytë për Enver Hadrin.Shpresojmë se vitin e ardhshëm do bëhët promovimi i ketij libri dhe inagurimi i bustit.Pasatj e morri fjalën shkodranja Lirie Fejza në emer të Drejtoris se arsimit dhe shprehi fjalë miradije për suksesët e kësaj shkolle.Përshendeti familjën dhe shokët nga Brukseli.Gjithashtu paralajmrojë se kjo shkollë është në axhent për vitin e ardhshëm.Programi artistik më valle dhe recitime ishte storje e vaqant e kësaj feste.

Mësuesja e dalluar Valbona Kajtazi e kishte fitue vendin e parë në një konkurs më një projekt të Kosova Vizion:Kopshti shkollor”e cila veq e kishte fillue rregullimin e oborrit,sipas projektit qe kishte fituar në një konkurencë të madhe.Fillimisht e kishte berë një fontanë,pastaj vendin e bustit qe kërkojë edhe ndihëm nga familja e Enverit sepse ata para tri vjete kishin premtue se do ndihmojnë në rregullimin e oborrit të shkollës.

Në fund vazhduën vallët karakteristike të pregadituraa nga arsimtarët dhe nxanesit e kësaj shkolle.Ishte e ftuar edhe presidentja Atifete Jahjaaga,por protokoli as qe e ka pa të arsyeshëm se paki të na përgjigjët!Vlen të cekët se për herë të parë erdhi një tev private e Mitrovicës,përkatesisht e prof.dr.Nexhmedin  Spahis.Ështe e pa falshme mos prezenca e tv publik edhe pse ishin të ftuar.Mos gjirimi i kësaj ngjarje për Heroin e diplomacis shqiptare Enver Hadri është i pa falshëm.Pse ndodhë kjo duhët dikushtë jep sqarime.

Dhe krejt në fund due të shërbehëm me fjalët e Heroi Enver Hadri:”Une ua sigurova miqët.

Bëra aq sa munda”.Në ju është q e ta vazhdoni këtë rrugë.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Alban Voka: Poezi dhe muzikë shqiptare në Bukuresht Ramiz Selimi: Ide, propozime nga mërgimtarë për mundësinë e bashkëpunimit Beqir Sina: Nju Jork, përkujtohet 133 vjetori i lindjes së Mit’hat Frashërit Xhevahir Cirongu: Njeriu që udhëton drejt shekullit … Abas Fejzullahi: Bamirësia është thesari i vetëm, i cili shtohet duke e ndarë me të tjerët Ryzhdi Baloku: Peja - krijimi më i bukur i natyrës Pierre-Pandeli Simsia: Drekë miqësore në Nju Jork me Profesorin japonez Kazuhiko Yamomoto Miradije Gashi: Për Mërgatën shqiptare, qyteti Bad Cannstatt, njihet si qytet i Vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zeka !!! Xhafer Leci: Shkollat shqipe festojnë pavarësinë e Kosovës Elinda Marku: Hyni Shqipnia në Shqipni Xhevat Muqaku: Vizitë e institucioneve të Kosovës shkollës shqipe në Fellbach Luan Dibrani: Në "Diasporën Shqiptare" synime të reja për ndryshime! Beqir Sina: U shfaq në New York, filmi dokumentar "Spaçi - Simboli i Qendresës Antikomuniste" Sarë Gjergji, fitues i ‘Takimeve Poetike të Karadakut’ Murat Geca: Shkolla 7 Marsi e kryeqytetit po ndryshon Abas Fejzullahi: Institucionet e Gjeneves ndihmojne materialisht SHSHMP Baki Ymeri: Fillojnë aktivitetet për 100-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në Bukuresht Halit Elshani: Manifestim me përmasa kombëtare në Belgjikë Engjëll Koliqi: Afirmim i denjë i Kosovës në botë Abas Fejzullahi: Veprimtari në shenjë të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora