E shtune, 23.09.2023, 02:38 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Duart Lart dhe Islamin Poshte

E diele, 25.09.2011, 08:05 PM


Duart Lart dhe Islamin Poshte

 

Nga Ilir Dardani

 

Islami ka problem me ne dhe ne kemi problem me islamin. Islami ka problem edhe me zgjedhjen e Presidentes se Kosoves. Pse? Sepse eshte Femer dhe ‘’allahu’’ nuk lejon qe femra te jete ne te njejtin nivel me mashkullin, e sidomos mbi te! Kjo duket qarte edhe ne xhami, e cila eshte e pervetesuar nga njeriu qe ka lindur me Luc!

Ka ardhur koha qe dikush duhet te toleroje sepse perndryshe edhe pasi te kene vdekur Ilir Dardani me Olsi Jazexhiun do kene lindur Gjergj Dardani me Mahmut Jazexhiun!

Gjergj Dardani do te jete nje shqiptar ne vendin dhe kontinentin e tij, kurse Mahmut Jazexhiu do te jete i huaj qe kerkon huajshmerine e nje kombi! Mahmuti do te jete luftetar i skllaverise dhe do beje gjithcka te mundur per zevendesimin e Makinave me Deve, te Lirise me Diktature = Shqiperise me Islam!

Olsi do te jete i humbur dhe traditen e humbjes do e vazhdoje Mahmuti. Nje dite ju islamiket do ngreni Duart Lart dhe ‘’Allahun’’ Poshte, kuptohet nese do vazhdoni te jeni pjese e shoqerise shqiptare. Ne rast te kundert ju mirepret ‘’vellazeria gjakore’’ dhe ‘’allahore’’ nga Turqia ne Pakistan.

 

Shqiptaret mund te jene myslimane, por jo turq si Olsi & Co, sepse shqiptaret e dine se Turqia me Greqine shkembenin (si bageti) shqiptare nga Cameria me greke, ashtu sic ka bere edhe me serbet duke shperngulur qindra mijera shqiptare nga toka e bekuar dardane, ashtu sic bejne edhe sot vendet arabe me mbare shtetet sllave. Fakti qe Turqia pranoi shqiptaret e Kosoves dhe zhduku identitetin e tyre tregon qarte se Islami nuk eshte per bashkejetese, por vetem ideologji me pretendime per te pushtuar boten, per te borgosur njeriun e lire, per te luftuar kedo qe nuk i pershtatet mentalitetit fshataresko-islamiko-nazist te fshatrave te humbura te Afro-Azise.

Nese Turqia na donte kaq shume, shqiptaret e Turqise do te ishin shqiptare sot dhe jo turq. Do ishin hapur plot shkolla shqipe, do krijoheshin shoqata shqiptare deri te edhe klube futbolli. Shkollat shqipe nuk i lejoi as ne Shqipe-ri, jo me…! Por… keta jemi ne, nje popull me shume trashanike ne gjirin e tij.

 

Kosoves nuk i duhen islamiket me idete e tyre talebaniste sepse ka derdhur shume gjak pergjate historise dhe jo gjithmone duhet te fajesohet vetem armiku i hapur, por per asnje cast nuk duhen harruar armiqte islamike, te cilet shpeshere e cuan shqiptarin ‘’ne gryken e pushkes’’ dhe derdhen shume djerse per ta rrethuar Dardanine dhe mbare Ilirine me ‘’popuj qe ja duan te keqen’’.

Islamike, Shqiperine e keni humbur pergjithmone, sado anadollak te jete Berisha apo Rama, por rrezikoni Dardanine sepse ne gjirin e saj ka nje numer te madh qytetaresh naive, te cilet per inat te serbit i puthin prapanicen turkut. Prapanice-puthesit jane edhe ne qeveri, eshte vete kryeministri Hashim Thaci, kopje e Sali Berishes, por nga ana intelektuale shume me i trashe. Sigurisht qe KryePrapanicePuthesi i Dardanise Hashim Thaci, i cili publikisht pranon se eshte Kopil (pak internacionalizem? - Bastard) duke deklaruar se eshte Vella i Turqve, nuk mund ta veshe Dardanine me petkun e zi islamik, sepse ka mbi koke europianet, por mbi te gjithe eshte Populli i Dardanise, i cili gjithmone ka lindur bij e bija qe i dalin zot Tokes Arberore.

Shprese e madhe per t’ia shtypur koken Gjarperit Islamik ne Dardani eshte edhe nje femer e re, nje njeri qe i perket gjinise se ‘’mekatareve te allahut’’, Presidentja Jahjaga.

Islamiket ne Dardani krijuan edhe partine e tyre dhe mberriten deri ne Parlament. Ky nuk eshte nje lajm i mire, por rendesi ka qe Grusht-Shteti i islamikeve deshtoi.

 

Qe kur kemba islamike shkeli ne trojet tona ju otomanet keni marre miliona jete shqiptaresh dhe keni dhuruar pronen tone, token arberore se bashku me shqiptaret. Si nuk u ngopet ende me gjakun dhe dhimbjen e tyre?!

Ne fakt, ju keni trasheguar Perbindshmerine dhe jeni Kucedra te pangopshme, por eshte cudi dhe trishtim i madh kur shikon, sic thote Valon Kurtishi, Servilizmin e Peshtire te Viktimes.

 

Arabi, Ibrahim Al-Buleihi, shkrimtar dhe intelektual liberal thote: ''Arabet kane mbetur prapa dhe nuk kane asgje per te ofruar per te tjeret, por ata vazhdojne te besojne ne perfeksionin e tyre. Arabet besojne se te tjeret duhet te mesojne nga ata dhe si pasoje nuk perfitojne nga kultura moderne''.

 

Duajeni veteveten, duajeni njeriun tuaj, duajeni Dardanine, per te gjithe e mbi gjithcka, ju lutem!(Vota: 63 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora