E diele, 28.05.2023, 11:40 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiptaret dhe Pushtuesit

E diele, 28.08.2011, 08:05 PM


Dje u ktheva nga vendlindja. Shijova per 3 jave Bregdetin ne Shqiperi dhe Natyren ne Dardani. Shqiperia Natyrale eshte nje vend i jashtezakonshem dhe jemi shume me fat, por fati mungon kur behet fjale per banoret e ketij vendi te mrekullueshem, kur nje pjese e konsiderueshme e tyre e kane humbur rrugen qe te con drejt zhvillimit.

 

Shqiptaret dhe Pushtuesit

 

Nga Ilir Dardani

 

Turqit kane emigruar aty ku sot quhet Turqi ne shekullin 11-te. Nese gabimet historike do te viheshin ne vend turqit do te ktheheshin nga kane ardhur, pra ne Azine Qendrore.

Me kalimin e shekujve turqit filluan vrasjet, terrorin, grabitjet dhe perdhunimet e popujve perreth dhe lindi perandoria Islamo-Osmane.

Edhe shqiptaret do e ‘’shijonin’’ shpaten islamike dhe terrorin pushtues osman, por perpara se te dorezoheshin luftuan dhe vdiqen per Liri. Kastriotet e Dukagjinet rane dhe ndryshoi pergjithmone historia e nje kombi te lashte Europian.

Te ashtuquajturen Perandori Osmane nuk e urrejne vetem ballkanasit dhe te krishteret e Shqiperise, por edhe myslimanet e vendeve arabe, sigurisht nuk mund te perjashtojme as pjesen e Paster te myslimaneve shqiptare.

 

Ne Dardani ende nuk eshte thare gjaku i shqiptareve te vrare nga Ushtria dhe Populli Serb. Populli? Po! Ushtria natyrisht qe eshte pjese e popullit, por kemi te bejme edhe me nje popull civil vrases. Te pakten 51% e kombit serb per logjiken dhe zemren qe ka do donte qe shqiptaret te zhduken. Populli agresiv i Serbise para pak javesh na dhuroi edhe nje Hero tjeter. Ky popull hanibal nuk na kthen as kockat e deshmoreve dhe martireve. Serbia per shqiptaret: Vrasje, perdhunime, viktima femije, viktima femra, viktima te cdo moshe. 100 vjet nen dhune, nen pushtim, nen grabitje, nen mungese deshire per te jetuar. 100 vjet ne kerkim te asaj me te Shtrenjtes, Lirise! Kete 100 shumezojeni me minimumin 5! 100 x 5 = Turqi!

Kushdo qe do te pretendoje te ndryshoje historine shqiptare te shkruar me gjak perzier me lot gjate periudhes se pushtimit Serb do te jete shqiptar-vrases, do te jete me serb se serbi, me cetnik se cetniku.

 

Lufte jo me, por histori Po! Historia e Shqiptareve nuk ndryshohet per miqesine apo lavirimin me serbet e shekujve te ardhshem. Gjithcka Tmerrore ka ndodhur dhe ne jemi deshmitare dhe deshmojme, sic kane deshmuar ne kohe reale Marin Barleti e Pjeter Bogdani dhe mijera historiane e humaniste shqiptare e te huaj.

 

Pushtimi i vendeve te dobeta ka qene nje praktike me te cilen bota nuk mund te mburret, megjithate, p.sh., pushtimi italo-fashist i Shqiperise ndryshon nga ai islamo-osman. Per 3-4 vjet pushtim fashist ne Shqiperi u ndertua shume me shume se per 500 vjet pushtim islamo-osman, Shqiperia ishte Shqiperi, shkolla ishte shqipe dhe shqiptaret pa dallime fetare ishin te barabarte para pushtuesit. A mund te zevendesohet fjala Pushtim? Jo! Pushtimi ka vetem nje emer: Pushtim.

 

Pervec faktit qe Turqia eshte 100 x 5 (minimum), nuk duhet te harrojme se pushtimi islamo-turko-osman kishte pasoja teper tragjike per kombin tone. Islami yne u be varri copetues i kombit shqiptar. Shqiperia kufizohet me shqiptaret ne Itali, te larguar nga Murtaja islamo-turke, me shqiptaret ne Greqi te larguar nga Murtaja islamo-turke, por edhe me tokat shqiptare te cilat i dhuroi ‘’Perandoria Islamike e Shqiptareve’’. Shqiperia kufizohet me shqiptaret e Kosoves ne Dardani, me shqiptaret ne Maqedoni dhe me shqiptaret ne Malin e Zi. I gjithe ‘’rrethi vicioz’’ eshte Historia e Barbarise Islamo-Turko-Osmane ne trojet shqiptare.

 

Askush nuk eshte krijese e perjeteshme, e sidomos politikanet. Hashimi Thaci arrin deri aty sa te preke nderin e tij familjar, e sidomos nderin e nenes se tij duke quajtur turkun Vella, por ky xhest kopilizmi nuk shkruan historine e Shqiperise, eshte vetem nje fletushke ne te cilen renditen funderrimat e kombit. As ministri Rame Buja nuk eshte historia e Shqiperise. Maksimumi qe mund te arrije eshte renditja ne fletushken e Hashimit. Sali Berisha me futjen e Shqiperise ne Konferencen Islamike eshte po aq funderrime sa Hashim Thaci. Fatos Nano me ‘’futjen ne kosh mbeturinash’’ te Gjergj Kastriotit eshte Hashim Rame Sali. Sali Berisha me pohimin se ‘’turqit jane vellezerit tane’’, si Hashimi, ka ‘’ngacmuar’’ ndershmerine e nenes se tij dhe jo te nenave te mbare Shqiperise. Sali Berisha nuk eshte Shqiperia, por vetem nje punetor i perkohshem dhe i pacipe qe shet edhe nenen e tij.

 

Islamiket shqipfoles mburren me te kaluaren nen pushtimin osman, per kohen qe jetonin nen te njejten strehe me bagetite. Mburren me pushtimin islamik sepse ishin i vetmi komb qe nuk kishte nje shkolle amtare, nderkohe popujt e tjere te Ballkanit shkolloheshin dhe arrinin te ndertonin edhe nje stalle per bagetite e tyre. Islamiket mburren per lavdine e perandorise edhe pse vetem nje grusht krimbash te shitur jetonin mire, sic jetonin mire edhe Sigurimsat e Diktaturave ne Shqiperi e Serbi. Jetonin mire sepse shfrytezonin shqiptaret, vellezerit e gjakut te tyre.

Ushtria Islamike ra dhe shqiptaret na u shfaqen si populli me primitiv ne Europe, edhe pse ishin shume te pasur me islam e allahlliqe dhe, nuk duhet harruar, me WC primitive. A mjaftonte kaq? Po, sepse islamiket jetojne te enderra perverse ne pritje te 72 virgjereshave pasi te vdesin dhe nuk ka rendesi nese tavolina eshte bosh, apo kur leckat behen pengese  per levizjen e lire, apo kur shqiptaret rrezikojne te Perjashtohen nga Kontinenti i tyre Natyral.

 

Pushtimi Osmano-Islamik i Shqiperise eshte pushtimi me i poshter, me antinjerezori me pasoja katastrofike te pariparushme. Kjo eshte Historia e Shqiperise e shkruar nga Rilindasit tane, por para tyre eshte shkruar nga mijera Njerez te Ditur nga mbare Europa, por edhe nga vete osmanet. Gjergj Kastrioti nuk eshte vetem hero i shqiptareve por edhe i Europes dhe qyteterimit te saj.

Qindra mijera shqiptare te vrare e perdhunuar nga Islamo-Osmanet dhe miliona te zhdukur. Ne kurre nuk do te luajme me gjakun e tyre, perkundrazi, do te krenohemi brez pas brezi, edhe pse islamuci do terbohet deri ne arratisje (te pakten Shpresojme).

Edhe sikur historia te shkruhej sot, pa u bazuar ne asgje te djeshme, ne e mesojme historine nga njeri-tjetri. Njeri quhet Gjon, tjetri Mahmut. Gjoni do qe Shqiperia te perqafoje Qyteterimin Europian, kurse Mahmuti do qe Shqiperia te mbetet viktime e fshatarimit aziatik. Gjoni i pershtatet kohes ne te cilen jetojme, ndersa Mahmuti kerkon rikthim ne kohen e arabit Muhamet. Gjoni kerkon integrimin e shqiptareve ne vendet kur shkalla e zhvillimit ka arritur maksimumin, kurse fytyra tjeter e Shqiperise, Mahmuti punon shume qe shqiptaret te jene pjese e Diktaturave Islamike te vendeve Arabe.

 

Do mjaftonte historia e sotme, por per hir te realitetit ne kemi histori te djeshme mijera vjecare. Historine tone e kane shkruar shqiptaret me gjakun dhe pranine e tyre ne kohe reale, miqte tane dhe njerezit me dinjitet. Shtetit jo-demokratik dhe Islamik te Turqise i duket nje hap i drejte ndryshimi i historise se shqiptareve, sepse vete shqiptaret perbehen nga nje perqindje e konsiderueshme injorantesh dhe gjakprishurish. C’faj ka turku kur ne Historine e Shqiperise lexon mbi luftrat e shqiptareve kunder osmaneve, nderkohe shqiptaret (myslimane) kane shnderruar ne shenjt nje bir bushtre, nje pushtues, nje vrases monstruoz sic ishte sulltan Mehmeti (apo Murati)! Prandaj une kam ne shenjester pikerisht shqiptaret dhe i fajesoj si bashkepunetore te armiqve ne Shkaterrimin e Kombit Shqiptar, prandaj une uroj mbare myslimanet e botes per festat e tyre fetare, por kurre myslimanet shqiptare!

 

Myslimanet jane shumice ne Kosove, vend ne te cilin ka plot objekte fetare me emra pushtuesish, vend ne te cilin shumica kane emra te huazuar nga Turqia dhe bota Arabe, vend ne te cilin nuk gjen nje shqiptar mysliman me emrin e Kryeheroit Gjergj, por gjen me dhjetra mijera emra Mehmete, Murate e Mahmute.

 

Shqiptaret myslimane ne pergjithesi, por ne vecanti ata te Kosoves, kane luajtur dhe vazhdojne te luajne me Identietin e tyre Kombetar dhe e kane marre seriozisht ate identitetin pule-pa-krye fetaro-islam. Nese do te ishte Gjergj Kastrioti para Mehmet Muratit shqiptari mysliman nuk do e pagezonte krijesen e tij me emra sulltanesh pushtues. Pra, ne pergjithesi shqiptaret myslimane (nuk e kam fjalen per Islamiket), me dashje apo padashje, jane ne krahun e pushtuesit dhe me veprimet e tyre aspak shqiptare kane ndezur driten jeshile per nostalgjiket e sotem turq per perandorine islamo-osmane.

 

Pagezimi i femijeve me emra nga Turqia dhe Arabia eshte akt i turpshem Kunder Kombit Shqiptar, kunder Gjergj Kastriotit, sigurisht edhe kunder Adem Jasharit, i cili femijet e tij i ka pagezuar me keta emra: Lulzim, Fitim, Kushtrim, Shqipe dhe Marigona. Pervec vepres se tij te jashtezakonshme, Adem Jashari na tregon se ishte thellesisht shqiptar nga te gjitha drejtimet. Zerat e erresires islamike na e bene Heroin ‘’nje muhaxhedin ne lufte per allaho-muhamet’’! Por jo! Jashari i perket Kombit Shqiptar dhe jo islamit. Nese Jashari kishte islamin mbi kombin femijet e tij nuk do kishin 100% emra shqiptar, prandaj ky Hero i Madh i Dardanise nuk duhet marre si shembull vetem si trim, luftetar, sakrifikues i gjithckaje per Lirine, por edhe si shqiptar i Ri intelektual qe kur ishte ne doren e tij e nderpreu menjehere trashegimine emerore otomane te familjes se tij.

 

Pushtimi mbi 500 vjecar tuko-islamo-osman eshte faqja me e erret e historise se Shqiperise. Nuk ka te krahasuar as me pushtimin serb, sepse ky i fundit lejoi te pakten shkolla shqipe dhe nga keto shkolla dolen plot akademike e shkrimtare te shquar, gje qe nuk ndodhi gjate pushtimit islamik. Gjendja ekonomike e shqiptareve te Kosoves ishte shume me lart se ne Shqiperine e diktatorit Enver Hoxha. Pushtimi 500 vjecar islamo-aziatik solli dominimin e injorances ne trojet tona, saqe ne vitin 1912 kemi vetem nje perqindje te vogel intelektuale dhe normale, ndoshta vetem 1%! Por kjo perqindje e vogel beri pune te madhe dhe arriti te fitoje mbi injorancen e shumices dhe prezantoi Shqiperine Origjinale, ate Europiane. Minoranca Intelektuale perbehej nga shqiptare te Krishtere dhe Myslimane.

 

Sot eshte kohe tjeter dhe mundesi te medha per te ndihmuar. Eshte Detyre Kombetare e cdo te krishteri, por sidomos e cdo myslimani te ndershem, te ndihmoje ne kthjellimin e shqiptareve, ne largimin e pergjithmonshem nga pushtimi osman dhe nga… islami. Perndryshe shqiptaret e brezave te ardhshem do perballen me problematiken aktuale (sic e dime ne jemi kombi me me shume probleme ne Europe) dhe do jene jo vetem kunder Bashkimit Kombetar, por do kerkojne edhe ndarjen e shqiptareve te sotem ne shtetet Shqiperi dhe Kosove, ne Shqiperi-Kosove Europiane dhe Shqiperi-Kosove Aziatike.

Bashkjetesa e dy kulturave krejtesisht te ndryshme ishte nen tehun e shpates dhe nen plumbin e pushkes, por ne Liri shqiptaret do te ndahen nese nuk arrijme te parandalojne ‘’nderhyrjen islamike’’ dhe Islamin, i cili harbuterisht sulmon gjithcka jo-islamike, kombin shqiptar dhe te gjithe njerezit e medhenj te ketij kombi, gjithashtu te gjithe shqiptaret qe nuk skllaverohen nga kjo ideologji.

Islamin apo Europen?!

Nje Shqiperi te Bashkuar, apo dy Shqiperi, Azio-Islamike dhe Europiane dhe Dy Kosova, Azio-Islamike dhe Europiane?!

 

Shqiperine e Bashkuar dhe Europen do donte Gjergj Kastrioti e Hasan Prishtina, Gjergj Fishta e Naim Frasheri, Anton Ceta e Fehmi Agani, Mark Krasniqi e Ibrahim Rugova, Agim Ramadani e Adem Jashari, Dede Gjon Luli e Isa Boletini, Preke Cali e Bajram Curri, Alban Voka e Ismail Kadare, Lis Bukuroca e Fotaq Andrea, Ilia Karanxha e Bedri Tahiri, Gjergj Kabashi e Fahri Xharra, Valon Kurtishi e Arben Xhaferi, Kalosh Celiku e Asllan Dibrani, Dibran Demaku e Jeton Kelmendi, Alfred Papuciu e Ndue Ukaj, Zeqir Lushaj e Pirro Misha, Daniel Gazulli e Valentin Brucaj, Gezim Marku e Mario Braha, Krist Gjinaj e Indrit Vokshi, Kastriot Myftaraj e Gjon Keka, Edgar Frasheri e Kadri Mani, Sami Islami e Pal Ndrecaj, Fazli Maloku e Clirim Uca, Thanas Gjika e Kozeta Zylo, Eduard, Ylli e Ksenofon Dilo, Gani Qarri e Hasan Qyqalla, Pirro Prifti e Idriz Zeqiraj, Gjon Necaj e Selim Nengurra, Xhevat Bislimi e Enver Bytyci…dhe qindra mijera shqiptare te tjere…(Vota: 62 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora