E merkure, 04.10.2023, 11:33 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Kancerozit islamik, Nafi Baxhakut dhe te tjereve

E shtune, 09.07.2011, 08:03 PM


Nga mungesa e kohes dhe e deshires per t'u marre perseri me nje Krimb Islamik me emrin Nafi Baxhaku po ripublikoj shkrimin e shkruar me 13-12-2009. Nderkohe nuk harroj qe ne menyre freskerore t’u bej thirrje perseri shqiptareve per te dashur Vetveten, Kombin, Eliten Kombetare, Europen dhe Ameriken. Urrejtja dhe ‘’lufta’’ ndaj ketyre ka qene dhe do te jete nje Deshtim Kafsheror, i cili nuk do e largoje vuajtjen dhe mjerimin tuaj epokal. Largimi nga Ferri i te Gjalleve eshte detyre e te gjithe atyre qe pretendojne se jane Njerez.

 

Kancerozit islamik, Nafi Baxhakut dhe te tjereve

 

Duhet ta kuptojne te gjithe shqiptaret e ndershem, por edhe palacot, qe askush nuk fton shqiptaret te jene vetvetja ne emer te urrejtjes, por vetem ne emer te dashurise. Ne menyre absolute nuk e dua islamin, por shqiptaret i dua. I dua per Shqiperine dhe jo per islamin, i dua per Gjergjin dhe jo per Muratin. I dua si zhvillimi dhe jo si prapambetja, i dua si jeta dhe jo si vdekja.

Eshte muaji dhjetor dhe ne mbare Europen jane shfaqur ngjyrat e larmishme te Krishtlindjeve, te cilat mundin te ftohtin e japin dashuri e shprese. Ne vendin e shqiptareve (se bashku me ate te boshnjakeve) Krishti, i cili donte edhe armiqte dhe masakruesit e tij, eshte i padeshiruar. Kryqi nuk kaperdihet dot dhe ngjalle neveri tek shqipot, kurse gjysmeheneza, e skalitur ne shpaten e sulltan muratit dhe e ngjyrosur me gjakun e shqiptarit, eshte ne shtepine e saj!

Spanja e beri lavazhin historik dhe sot eshte nje nder shtetet me te zhvilluara te botes. Po shqiptaret, kur nuk do e kene me ndotjen historiko-ditore?!

 

Nga Ilir Dardani
13-12-2009


Ashtu si shumica e shqiptareve, baba apo nana nuk e ka nderuar nje femije te pafajshem me emër shqiptar, te cilit fatkeqesisht ja vune emrin Nafi. Emri nuk eshte ndonje tragjedi e madhe sepse me emra te tille kemi liderin dhe shkrimtarin me te madh, por: Nafiu do te rritej duke iu lutur zotit ne arabisht, pa kuptuar asgje, totalisht i mberthyer nga injoranca, antizhvillimi e antishqiptaria. Nafiu per te urryer serbet behej me osman se turku, por, i ndikuar edhe nga hoxha pro-turko-osman, shqiptar ne asnje menyre.
Nafiu, nga injoranca e trasheguar i perket botes se ''vellazerimit fetaro-islamik'' dhe jo ''gjakor''. Kaq nese Nafiu eshte me origjine shqiptare.

Por Nafi Baxhaku nuk duket si shqiptar dhe nuk eshte shqiptar, por vetem nje funderrime osmane. Ky tuberkulozo-malario-kanceroz islamik pretendon te mashtroje shqiptaret se gjoja njeriu nese prinderit i ka myslimane do te lindet i tille. Pjesa injorante e shqiptareve do ta besoje kete, sepse truri eshte vendimtar ne gjallesen njeri, por ata qe kane sadopak tru e kuptojne se njeriu lindet njeri dhe shqiptar, por nuk mund te lindet islamik, kur shqiptari nuk ka lindur me islamin, por ka ekzistuar shume kohe me pare. Takimi me islamin shqiptarit i mundesoi kohet me te veshtira ne histori. Humbja e trurit dhe e zemres ishte dhe eshte tragjedi e papershkrueshme.

Shqiptaret ishin Pagane e ‘’me the e te thash’’, por shqiptaret perqafuan Krishterimin ne vitet e para te tij dhe jetuan me te per 1 500 vjet. Shqiptaret e perqafuan Krishterimin ne shekullin e pare, para romakeve dhe u Persekutuan nga Romaket antikrishte per tre shekuj. Ky eshte fakt historik, i cili tregon se Krishterimin nuk e solli shpata vrastare e romakeve, por urtesia engjellore e Shen Palit. Ky fakt eshte ne Bibel dhe jo vetem kaq. Ne Bibel gjen edhe qytetet shqiptare, shpirtin, historine dhe kulturen e kombit tone.  Po ne kuran?! – pergjigja eshte: shqiptaret, ky komb pa dinjitet njerezor!

Shekujt XIV-XV do na dhuronin shqiptarin me te ulte, i cili jeton edhe ne ditet e sotme, si p.sh. Nafi Baxhaku. Ky lloj shqiptari ishte cmendur dhe arriti qe per islamin pushtues te vriste edhe babe e nane, vella e moter. Shqiptaret u vrane nga biri dhe vellai i tyre dhe nuk e pranuan petkun pushtues islamik. Asnjehere shqiptaret nuk e kane shkruar historine e tyre pa doreza, duke bere perpjekje qe gjithnje shqiptari te shfajesohet per gjithcka antinjerezore qe ben, duke na e nxjerre shqiptarin gjithnje superior, kur vetem nga emri qe mban shqiptari duket kthjellesisht i ndotur.
Serbi eshte shka, por emrin e tij e ka!

Kurano-islami eshte ndalur ne vitet 600 dhe armikun kryesor ka zhvillimin, te cilin na e shikon si zhvillues baxhakuci shpirtperdhunuar.
Shqiptaret e vertete, sidomos rinia shqiptare, e kuptojne se ka ardhur koha qe te ringjallen iliret me kryetrimin Gjergj Kastrioti dhe t’i jepet fund tragjedise e turpit islamik ne kete toke europiane.
Vetëm te rinjet qe rriten ne familje te verbera, shpirtshitura e injorante, sic eshte rritur Nafi Baxhaku, do vazhdojnë te jene kohendalur e perfaqesues te turpit dhe tragjedise islamike.

Nafi Baxhaku, Betejen e Fushe Kosoves, ne te cilen luftuan heroikisht shqiptare e serbe sebashku, na e quan fitore te islamit.
Serbia nuk ishte ajo e 100 viteve te fundit, por as shqiptaret nuk ishin ata qe jane 600 vitet e fundit.
Kete fitore te islamikeve pushtues Nafmut Peshtyma e quan triumf te islamit dhe se kjo fitore, e cila mori dhjetra mijera jete shqiptaresh, kishte bekimin e zotit. Me kete tregon islamin e vertete - zoti i islamikeve eshte vrases i pameshirshem. Peshtyma thote se Sulltan Murati ra deshmor, por i kenaqur me faktin se islami u perhap ne Ballkan. Me tej shton se ‘’kete amanet (amanetin e sulltanit) do e ruajme dhe te behemi besimtar te devotshem dhe atdhetar te vertete’’. Pra, sipas Peshtymes, besimtar i devotshem islamik do te thote te pushtosh kombe e vrasesh njerez, te nderosh pushtues, vrasesin ta besh shenjt, sic eshte sulltan murati ne mes te Prishtines.
Ky kancerez shpreh mirenjohjen e tij per osmanllinjte qe sollen islamin, biles thote ‘’shqiptaret u jane mirenjohes’’. Mund te jete e vertete persa u perket shqiptareve shpirtshitur e injorante, por shqiptari i vertete pavaresisht pikellimit dhe fatkeqesise islam as nuk e mendon nje gje te tille.

Kjo Gelbaze islamike turperon mbare myslimanet shqiptare, por ne te njejten kohe u bene nder, i fton qe t’i largohen islamit sepse drejtpersedrejti identifikohen me pushtuesin duke dale kunder kombit te tyre dhe heroit kombetar te shqiptareve.
Po, myslimanet shqiptare te vertete e kane luftuar turkun dhe e kane urryer pushtuesin islamik. E vetmja gje qe ju ka munguar ka qene ‘’njeriu i ditur modern’’, por pa harruar edhe respektin e tepert per prinderit e tyre, te cilet trashegonin injorance e nderim pushtuesi. Baba ishte vrases e injorant dhe per hater te babes behej edhe i biri, edhe pse e dinte se ishte gabim trashanik.

***

Ndyresira islamike Nafi Baxhaku doli haptas Kunder Lirise, Kunder Shqiptareve e Gjergj Kastriotit dhe mbrojti pushtuesin, sic e mbron, ne menyre direkte dhe indirekte - dashje padashje, mbare komuniteti mysliman.
Shpirtshkerdhime te tilla ftojne shqiptaret e besimeve te tjera te dalin ne mbrojtje te tito-milosheviceve dhe duco-hitlereve. Kombi yne eshte me i humburi ne Europe, per kete kemi te gjitha faktet...edhe nese thjesht bazohemi ne ekzistencen e nje xhamie me emrin cmendurisht te cuditshem Sulltan Murati, por mos-ndertimi i kishave me emra pushtuesish e vrasesish ordiner do e ruaje dhe do e trashegoje lavdine e paster shqiptare.

Patrioti shqiptar nuk ka si te jete Sulltan Murat e Gjergj Kastriot. Kete nuk e ka menduar shqiptari, as ai qe ka dhene jeten per keto troje.
Ka ardhur koha qe shqiptaret te mendojne seriozisht se kush ishin e kush jane. Ka ardhur koha e poet-shkrimtarit, kengetarit, aktorit, piktorit, publicistit, gazetarit, qytetarit, kepucarit, bariut, qe te ndihmoje per kthimin e nderit te humbur shqiptar.

Nese shqiptaret njerez nuk ndihmojne, atehere jane te lutura te gjitha bagetite shqiptare, lopa, dhia, delja etj. te ndihmojne per kthimin e dinjitetit te njerezve shqiptare.


(Vota: 59 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora