E shtune, 23.09.2023, 09:29 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Une, Anders Breivik, Europa, Emigrantet, Islami dhe Shqiptaret

E shtune, 30.07.2011, 06:05 PM


Une, Anders Breivik, Europa, Emigrantet, Islami dhe Shqiptaret

 

Nga Ilir Dardani

 

Do duhej qe te kishim humbur cdo ndjenje njerezore nese do e shfajesonim vrasesin e dhjetra njerezve te pafajshem. Fundi i Breivik: Perbindesh!

Por kjo nuk do te thote se tani kemi nje islam tjeter. Akti i pabesueshem i nje te krishteri nuk i heq asnje presje Ideologjise Islame. Myslimanet le te ‘’gezohen’’ sepse eshte tradite e tyre te na shfaqen si viktima. Ata shqiptare qe mendojne se islami ka fituar jane vetem hipokrite anadollake. Islami nuk i dha arsye Breivik-ut te shkalloje dhe te vrase dhjetra njerez te pafajshem, por Islami i ofroi Neverine ndaj tij dhe si pasoje e humbi harbuterisht kontrollin.

Nese do te sulmonte terroristet islamike ne Afganistan, Kosove, Bosnje, Maqedoni (shqiptaro-turqit), Shqiperi, Iran, Pakistan, Siri dhe ne vendet e tjera islamike, do te ishte nje hero i Qyteterimit Europian dhe atij Boteror.

Deri ne momentin qe u be monster ishte vizionar i madh. E perseris: Vizionar i Madh.

Anders Behring Breivik ishte i ri, i ditur dhe besonte ne Identitet. Kur njeriu beson ne identitet automatikisht do jete kunder anti-demokracise qe sjellin emigrantet nga vende te ndryshme te botes. Asnje njeri normal nuk gezohet kur rrezikohet demokracia, apo kur emigrantet sociale e politike kerkojne lemoshe dhe me vone fillojne te perbuzin kulturen vendase, njekohesisht fillojne misionin per te shnderruar Europianin ne Talebano-Amazonian!

Europa para se te mberrije ketu ku eshte ka perjetuar shekuj luftrash e sfidash te ndryshme. Ka eksperience te mjaftueshme per te mos lejuar kthimin ne koherat e kujtimeve te dhimbshme. Megjithate dhuna nuk duhet te kete vend. Kurre dhuna nuk mund te fitoje sepse te vrasesh njerez te pafajshem gjen perkrahje vetem nga pakica perdindeshe. Breivik humbi njerezine dhe lejoi Barbarine Xhihadiste per veten e tij. Anders Breivik ra edhe me poshte se Osama bin Laden, kur mund te dilte edhe me lart se te Medhenjte Geert Wilders e Pat Condell. Muri per bllokimin e Ideologjise Islam mund te ngrihej pa derdhur gjak, e sidomos gjak teresisht te pafajshem. Forcat e Djathta te Europes po fuqizohen cdo dite sepse Islami eshte bere i padurueshem. Toleranca ndaj asaj qe nuk i pershtatet kohes dhe kontinentit eshte Vetevrasje dhe europianet, edhe pse jane kujtuar  me vonese, nuk duan te vrasin te ardhmen e tyre. Une jam dhe do te jem Kunder Islamit, njekohesisht Kunder Dhunes. Une Respektoj dhe Dua Jeten e myslimaneve, por kurre, ne asnje rast islamin.

Ka zera qe lehin kunder meje dhe Kastriot Myftarajt, kryesisht nga krijesat artificiale te Olsi Jazexhiut dhe na akuzojne si mbeshtetes te gjakderdhjes. Nuk hezitojne te na shfaqen si viktimat tona te ardheshme, sepse thelbi i islamit eshte mospajtim absolut me mendimin ndryshe apo kritiken. Myslimanet, duke qene viktima te ideologjise islamike, e shikojne si kercenim jete kritiken. Islamet kurre, nje asnje rast nuk pranojne debat apo diskutim, sepse, sic thote Blerim Latifi, besojne marrezisht se e verteta eshte e sigurte ne xhepin e tyre islamik.

Shqiptaret e krishtere nuk kane vrare dhe nuk do vrasin myslimane (kjo le te sherbeje edhe si thirrje) per faktin se kane humbur neper udhet e ferrit islam, por te krishteret, sidomos te krishteret qe kane lindur ne familje myslimane, do te flasin dhe do bejne vazhdimisht ftesa per Rikthim, ose per Largim nga Islami.

Shume here me akuzojne si percares (e pranoj sepse dua te ndaj shqiptaret nga pushtuesi osman, njekohesisht i ftoj ne shqiptarizem te Paster ku Zoti quhet Zot), por me akuzojne edhe si ‘’nxites lufte’’! Kete nuk e pranoj sepse une nuk jam mysliman dhe nuk e konceptoj te drejten e fjales dhe te dashurise duke zbatuar ligjet antinjerezore te kuranit. Kur Hoxha i tregon femres qe nuk duhet te beje kete as ate sepse nuk eshte mashkull, per mua nuk kemi te bejme me fe, por vetem me nje ideologji te papranueshme ne kohen qe jetojme. Kaq mjafton dhe nuk eshte e nevojshme te permend miliona arsye se pse per mua Islami eshte Ideologji.

Une jam i pranueshem per mentalitetin perendimor, sidomos nese ‘’zbus’’ pak fjalorin, ne te njejten kohe jam krejtesisht i papranueshem per mentalitetin islamo-osmano-oriental dhe meritoj Denimin me Vdekje. Pra, xhungla islamike beson se fjala meriton plumbin dhe ne kete xhungel kane perfunduar bythe-e-krye shume shqiptare.

Nuk mungon as ‘’etiketa racist’’! Pse, islami na qenka Rrace?!

 

Emigrantet jo-myslimane

 

Shume qytetare nga Europa Lindore, Afrika dhe Amerika Latine jane larguar nga vendet e tyre drejt shteteve Perendimore per nje jete me te mire. Kuptohet qe pakica e cdo shteti hyn ne grupin e krimineleve, por shumica eshte larguar ndershmerisht per te mberritur ndershmerisht dhe per te jetuar ndershmerisht. Ndershmeria e Vret Ilegalitetin.

Me mberritjen e tyre ne destinacion kane kerkuar Pune duke mos harruar qe te mesojne edhe gjuhen e vendit perkates. Njekohesisht jane integruar ne shoqerine vendase dhe nuk kane krijuar ‘’lagje private’’, por jane bere pjese e shoqerise e cila trimfon sot. Nuk kane harruar te mesojne se fjalet ‘’Faleminderit’’ dhe ‘’Me fal’’ jane te domosdoshme ne shoqerite me kulture superiore.

Ne mbare qytetet e Europes Perendimore shikon punetore nga Shqiperia, Dardania, Polonia, Ukraina, Brazili, Gana…, te cilet mund te paguhen edhe me pak por bejne pune me shume. Ata qe kane mundesi edhe studiojne.

 

Emigrantet myslimane ose Fabrika qe Prodhoi Anders Breivik-un

 

E marrin fshatin e tyre dhe e sjellin ne qender te Brukselit, Berlinit, Amsterdamit, Romes, Londres, Parisit, Oslos, Stokolmit…!

Emigrantet qe ne vendet e tyre predikojne Vrasjen per Nder, Martesen me Shkuesi, Rrahjen dhe Vrasjen me Gure te Femres, nuk sjellin asnje vlere te qytetetarit te botes se shekullit qe jetojme, prandaj per te jetuar ne vendet mikpritese duhet pershtatja, integrimi maksimal. Fatkeqesisht emigrantet myslimane vendosin kufirin neper lagje te ndryshme ne qytetet europiane dhe refuzojne dhunshem integrimin. Gjuhen e vendit qe kane zgjedhur per te jetuar nuk e mesojne as pas 40 vitesh! Shumica e tyre jane dembele dhe refuzojne te punojne duke preferuar ndihmat sociale. Nese ju gjendeni prane nje objekti qe ndertohet do vereni se Asnje Mysliman nuk eshte ne mesin e punetoreve. E njejta gje ndodh ne te gjitha punet apo fushat e jetes, por duhen perjashtuar dyqanet dhe trotuaret ne te cilet tregtohen kunguj e kastraveca. Ne keto dyqane do shikosh shume myslimane koke-me-koke te cilet flasin per allahlliqe dhe sidomos per Femren Europiane, e cila per tragjedine e tyre gezon Barazine Natyrale.

Ketij grupi i eshte afruar edhe myslimani shqiptar, por per hir te realitetit vetem nje pjese e vogel e myslimaneve qe flasin shqip vete-leciten nga Shoqeria Perendimore.

Megjithate sado i vogel te jete numeri i shqipo-islamikeve apo shqipo-myslimaneve, eshte shqetesues sepse na vishet nje pelhure e rendomte te cilet nuk e meritojme. Shqipo-islamizmi me turperon sepse une si shqiptar islamin e shikoj si ideologji, si paraardhes dhe pasardhes i komunizmit, por komunizem i vecante qe ka ne shenjester femren anti-komuniste! E shikoj si Kohe e Ndalur si Prapambetje dhe si Armik te Zhvillimit.

Ne Oslo, te gjitha perdhunimet (100%) e tre viteve te fundit kane autore emigrantet myslimane nga Azia dhe Afrika.

Norvegjia me vetem 5 milione banor ka 500 mije emigrante nga vende te ndryshme te botes, nga te cilet 200 mije jane myslimane. Norvegjezet dhe mbare Europianet mjaftohen me pak femije, ndersa myslimanet lindin shume dhe rrezikohet seriozisht e ardhmja e Europianeve dhe sidomos e ardhmja e shteteve te vogla si Norvegjia. Nga keto fakte mund te kuptohet lehte se cfare bluante truri i Breivik-ut.

Mijera vajza myslimane dhunohen sipas ligjeve islamike, ne kontinetin Laik te Europes se Super Zhvilluar! Imagjinoni se c’behet ne Azi dhe Afrike!

Myslimanet pervec parullave te famshme neper rruget e Europes ‘’Islami do dominoje boten’’, kane shfaqur edhe Tabela ku shkruhet ‘’Zone e Kontrolluar nga Ligji Islamik Sharia’’ neper lagjet e qyteteteve Europiane. Mire, e dime pretendimin  e islamikeve, por nuk e dime se ku pretendojne te arrijne Britaniket, Norvegjezet, Suedezet dhe mbare Europianet me kete Tolerance te Semure!?

 

Edhe pak nga Islami ne Perendim*

 

2001: Shtatori i Tmerrshem Islamik ne Amerike mori jeten e 3000 njerezve te pafajshem. Osama bin Laden ishte organizuesi, por bastardet islamike qe kryen aksionin ishin emigrante ne Europe dhe Amerike.

Sot ne Amerike myslimanet kerkojne te ndertojne nje ‘’qender islame’’ prane vendit ku u vrane barbarisht mijera njerez dhe per kete kane perkrahjen e Presidentit Obama!

2004: Islamiku me origjine nga Maroku, Mohammed Bouyeri i lindur ne Amsterdam, vrau regjisorin holandez Theo van Gogh sepse ''i paska prekur ne fe''.

Perbindeshi islamik u denua me burgim te perjetshem. Ne gjyq Mohammedi i drejtohet nenes se van Gogh: ''Nuk e ndjej dhimbjen tende. Nuk ndjej keqardhje per ty sepse une mendoj se ti je e pafe. Lufta e fetareve (islame) kunder te pafeve (te krishtere, ateiste etj.) eshte udhezuar nga profeti Muhammad.’’

2004: Sulmi i terroristeve islamike ne Madrid mori jeten e 191 njerezve te pafajshem dhe u plagosen mijera.

2005: Ne Londer vdiqen 53 njerez te pafajshem dhe u palgosen qindra nga Dora Islamike. Terroristet islamike kishin lindur ne Angli!

Sot qytetaret Europiane jane te trembur. Levizja me mjetet e transportit eshte e frikshme. Sapo hyn ne tren apo autobus nje fytyre e dyshimte, nje mysliman me mjeker, fillon paniku. Ata me ‘’frikacaket’’ e braktisin trenin!

*Pjese nga Fabrika qe Prodhoi Anders Breivik-un

 

Islami, kjo ‘’lule mos prek’’*

 

‘’Si mendon islami per kete, po per ate’’. Mos ofendohet islami nese bejme kete? ‘’Nena femijen nuk mund ta ushqeje me gjiun e saj sepse ofendohen myslimanet’’. Bastardet Politikane Majtiste Europiane kane arritur deri aty se ta ulin ne minimum atmosferen e Krishtlindjes. Pse? Sepse ofendohen myslimanet! Keta Bastarde kane menduar edhe ta fshijne si Feste Zyrtare Krishtlindjen sepse ‘’cenon shoqerine multikulturore’’! A ka mjerim me te madh?!

Bastardet Majtiste Europiane tolerojne edhe vrasjen e kafsheve ne menyre te dhunshme nga myslimanet ne vendet e tyre. Kjo vlen vetem per myslimanet, sepse nese cmendet ndonje jo-mysliman dhe e ther kafshen, atehere s’kemi te bejme me me ‘’halal’’, por zbatohet ligji.

Ka edhe prifterinje qe nga toleranca idioteske e tyre kane perkrahur zerat e ndyre islamike per vendosjen e ligjit ‘’Sharia’’ per besimtaret myslimane ne Europen e Krishtere!

Para pak muajsh politikani dhe Njeriu i Madh Geert Wilders per pak sa nuk u denua nga drejtesia holandeze per mendimin e tij te lire mbi islamin!

Ka, ka lloj-lloj poshtersish epoke-gurore qe ja kane vene litarin ne fyt Europes, prandaj (perjashto castin qe u be Djall) e kuptoj Anders Breivik-un, i cili nuk ka harruar te permend Shqiperine me Kosoven ne Manifesto-n e tij.

*Pjese nga Fabrika qe Prodhoi Anders Breivik-un

 

Mesim per te gjithe

 

Myslimanet e ndershem duhet ta kuptojne se largimi nga atdheu eshte i Arsyeshem, por kur shperngulet se bashku me ta edhe Prapambetja fisnoro-fshatareske, atehere arsyeja e humb kuptimin njerezor.

Thenia ‘’sic eshte vendi behet kuvendi’’, ose ‘’kur je ne Rome bej sic bejne Romaket’’ duhet te pranohet ne menyre te ndergjegjshme nga myslimanet dhe jo te futet islami ne thes dhe te shprazet si triumfues ne qendrat e qyteteterimit per te cilin kane nevoje. Nese islami do ishte i mjaftueshem nuk do kishit arsye te emigronit. Mospershtatja do irritoje mbare qytetetaret e Europes, sic edhe ka ndodhur, sidomos sic edhe do ndodhe!

Ne Europe kane mberritur emigrante nga te gjitha vendet e botes, te te gjitha ngjyrave, por Kryeproblemi eshte tek emigrantet Myslimane, te cilet, ndryshe nga te tjeret, refuzojne te integrohen. Refuzojne edhe te vishen si njerez te Kohes!

 

Shqiptaret me islamin neper kembe

 

Tashme jemi zyrtarisht nje Popull qe Prodhon Terroriste Islamike. Kemi te faktuara dhjetra raste ku shqiptari vret ne emer te islamit, ose pretendon te vrase dhe kalbet ne burg. Sigurisht qe ky eshte vetem fillimi sepse plumbi islamik sapo ka lindur ne trojet shqiptare. Ka lindur tani sepse vetem tani shqiptari islamik eshte i lire!

Nje pjese e vogel e emigranteve shqiptare shkon ne xhami dhe i lutet allahut duke vene fytyren tek bytha e nje pakistanezi, turku apo iraniani.

Disa primitive islamike shqiptare kane krijuar ‘’shoqata islame’’, bile edhe klub te vogel futbolli me emrin ‘’Rinia Islame’’ neper qytetet e Europes!

Jo, shqiptaret e mi! Ne jemi nje grusht shqiptaresh dhe nuk kemi teprica qe t’i bejme kurban per islamin!

 

Ne fund te fundit kjo eshte bota ne te cilen jetojme. Njeriu nuk eshte perfekt, por njeriu eshte Njeri dhe duke qene i tille ka mundesi te shfrytezoje veteveten, njeriun dhe te arrije maksimumin.

Bota pa islamin do te ishte shume me e mire.(Vota: 84 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora